Coton de Tuléar Club

Årets hund 2021

Bästa hane

1. DK UCH FI UCH SE UCH NO UCH JEUW-19                                                           103 p

SE JV-19 NO V-21 Chanceux Le Petit Prince Parfait

Ä: Lena Karlstedt

 

2. NORDIC SHOW CH, SE UCH, FI UCH, DK UCH, NO UCH                                     95 p

FI JV-19, Kimbrer W-21 Montewhite Yoda

Ä: Eva Eiserman Lindström

 

3. C.I.B DK UCH NORD UCH VDH CH BS-15 HSD-15 NORD JV-11                         19 p

NORD V-18 & 19 NORD VV-18 & 19NO VV-18 SE V-19

SE VV-18 & 19 VWV-21 Flamencoton Cloud Nine

Ä: Ann-Charlott och Mats-Olof Eriksson

 

4. CIB, NORDIC SHOW CH, NORD UCH, BALT UCH, SE UCH,                                 11 p

DK UCH, FI UCH, NO UCH, LT UCH, EE UCH, LV UCH,

RU UCH, PL UCH, BE UCH, LU UCH, VDH UCH, DK V UCH,

VDH-ES 17, VDH-SH 17, Pskovskij W-17, NO V-17 DK VV-19, 

FI VV-19, NO VV-21, NORD VV-21 Sidus Icebreaker

Ä: Eva Eiserman Lindström

 

Bästa tik

1. NO JV-21 Ami Á Vie Mademoiselle                                                                         133 p

Ä: Eva Eiserman Lindström

 

2. Chacotte´s Dream A Little Dream                                                                               51 p                  

Ä: Ann-Charlotte och Mats-Olof Eriksson

 

3. SE UCH DK UCH CZ UCH SE JV-14                                                                         40 p

Cotontrez Fairytale Freja                                                                                         

Ä: Lena Karlstedt

 

4. C.I.B DK UCH NORD UCH VEUW-15 NORD V-15                                                    29 p

NORD VV-15 & 18 & 19 Bundes VW-15 & 17

Herbts VW-17 SE VV-16 & 17 &18 & 19 NO VV-18

VDH V CH LP1 RLD N & F & A

Mayaroz Marguerite De Navarre

Ä: Ann-Charlotte Eriksson

 

5. SE UCH Pixicas Signe-af-Leija                                                                                  27 p

Ä: Helene Swenzon

 

6. Cotontrez Happy Hera                                                                                                15 p

Ä:  Lena Karlstedt

 

7. SE JV-14 SE UCH SE V-16 SE -V19                                                                          13 p

Cotontrez Cancan Queen                                                                                         

Ä: Lena Karlstedt

 

Bästa hane utomlands

 

1. NORDIC SHOW CH, SE UCH, FI UCH, DK UCH, NO UCH                                     32 p

FI JV-19, Kimbrer W-21 Montewhite Yoda

Ä: Eva Eiserman Lindström

 

2. DK UCH FI UCH SE UCH NO UCH JEUW-19                                                           18 p

SE JV-19 NO V-21 Chanceux Le Petit Prince Parfait

Ä: Lena Karlstedt

 

3. C.I.B DK UCH NORD UCH VDH CH BS-15 HSD-15 NORD JV-11                         10 p

NORD V-18 & 19 NORD VV-18 & 19NO VV-18 SE V-19

SE VV-18 & 19 VWV-21 Flamencoton Cloud Nine

Ä: Ann-Charlott och Mats-Olof Eriksson

 

Bästa tik utomlands

 

1. NO JV-21 Ami Á Vie Mademoiselle                                                                               44 p

Ä: Eva Eiserman Lindström

 

2. SE UCH DK UCH CZ UCH SE JV-14                                                                           12 p

Cotontrez Fairytale Freja                                                                                         

Ä: Lena Karlstedt

 

3. Cotontrez Happy Hera                                                                                                   4 p

Ä:  Lena Karlstedt

 

4. Chacotte´s Dream A Little Dream                                                                               4 p                     

Ä: Ann-Charlotte och Mats-Olof Eriksson

 

Bästa veteran hane

 

1. CIB, NORDIC SHOW CH, NORD UCH, BALT UCH, SE UCH,                                 38 p

DK UCH, FI UCH, NO UCH, LT UCH, EE UCH, LV UCH,

RU UCH, PL UCH, BE UCH, LU UCH, VDH UCH, DK V UCH,

VDH-ES 17, VDH-SH 17, Pskovskij W-17, NO V-17 DK VV-19, 

FI VV-19, NO VV-21, NORD VV-21 Sidus Icebreaker

Ä: Eva Eiserman Lindström

 

2. C.I.B DK UCH NORD UCH VDH CH BS-15 HSD-15 NORD JV-11                         24 p

NORD V-18 & 19 NORD VV-18 & 19NO VV-18 SE V-19

SE VV-18 & 19 VWV-21 Flamencoton Cloud Nine

Ä: Ann-Charlott och Mats-Olof Eriksson

 

Bästa veteran tik

 

1. C.I.B DK UCH NORD UCH VEUW-15 NORD V-15                                                 61 p

NORD VV-15 & 18 & 19 Bundes VW-15 & 17

Herbts VW-17 SE VV-16 & 17 &18 & 19 NO VV-18

VDH V CH LP1 RLD N & F & A

Mayaroz Marguerite De Navarre

Ä: Ann-Charlotte Eriksson

 

2. SE UCH, NO UCH Lilysu Angels Beauty White Magic                                                 49 p
Ä: Nina Lundberg

 

3. SE JV-14 SE UCH SE V-16 SE -V19                                                                            20 p

Cotontrez Cancan Queen                                                                                         

Ä: Lena Karlstedt

 

Bästa veteran hane utomlands

 

1. C.I.B DK UCH NORD UCH VDH CH BS-15 HSD-15 NORD JV-11                         22 p

NORD V-18 & 19 NORD VV-18 & 19NO VV-18 SE V-19

SE VV-18 & 19 VWV-21 Flamencoton Cloud Nine

Ä: Ann-Charlott och Mats-Olof Eriksson

 

2. CIB, NORDIC SHOW CH, NORD UCH, BALT UCH, SE UCH,                                 16 p

DK UCH, FI UCH, NO UCH, LT UCH, EE UCH, LV UCH,

RU UCH, PL UCH, BE UCH, LU UCH, VDH UCH, DK V UCH,

VDH-ES 17, VDH-SH 17, Pskovskij W-17, NO V-17 DK VV-19, 

FI VV-19, NO VV-21, NORD VV-21 Sidus Icebreaker

Ä: Eva Eiserman Lindström

 

Bästa veteran tik utomlands

 

1. C.I.B DK UCH NORD UCH VEUW-15 NORD V-15                                                 10 p

NORD VV-15 & 18 & 19 Bundes VW-15 & 17

Herbts VW-17 SE VV-16 & 17 &18 & 19 NO VV-18

VDH V CH LP1 RLD N & F & A

Mayaroz Marguerite De Navarre

Ä: Ann-Charlotte Eriksson

 

Bästa uppfödare

 

1. Cotontrez                                                                                                                      30 p

Ä: Lena Karlstedt

 

Bästa rallylydnad

 

1. SE UCH, NO UCH Lilysu Angels Beauty White Magic                                                   9 p
Ä: Nina Lundberg

 

Bästa agility

 

1. AGHD1 Chacotte's C'est Un Diamant                                                                     250 p

Ä: Ann-Charlotte och Mats-Olof Eriksson

 

2. AGHD1 FI UCH NO UCH SE UCH SE JV-16                                                             240 p

Benelux JV-16 Herocotts Only Obsession

Ä: Ann-Charlotte och Mats-Olof Eriksson

 

Bästa lydnad

 

1. AGHD1 Chacotte's C'est Un Diamant                                                                           5 p

Ä: Ann-Charlotte och Mats-Olof Eriksson