Coton de Tuléar Club

UTSTÄLLNINGSRESULTAT 2016

Detta gäller från 2013-01-16

Endast publicera utställningsresultat och tävlingsresultat på klubbens hemsida till de som är medlemmar i  Coton De Tuléar Club Sverige.

Detta gäller från 2015-08-22

BIR, BIM, BIG och BIS för valp, vuxen, veteran och bästa uppfödar- och avelsklass samt hundar som vunnit vinnartitlar publiceras med bild.  Resultat publiceras tom 4:e placering. 

BIR, BIM, BIG och BIS samt hundar som vunnit vinnartitlar i andra länder publiceras med bild.  CERT och CACIB från andra länder publiceras med resultat men inga bilder, så det blir lika som publicering av svenska resultat.

 För att bild och resultat ska presenteras på hemsidan ska resultaten skickas in av hundens ägare som även ansvarar för riktigheten i insända resultat samt hundens titlar, namn och ägare. 

 

Stockholm 2016-12-04 INT
Domare: Knut Sigurd Wilberg, Norge
 
Bästa hane:
CACIB, BIR, Svensk vinnare-16
SE V-2016 SE JV-15 NO JV-15 SE UCH NO CH FI CH DK CH EE CH NORD CH C.I.B.
Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg
 
Bästa hane-4:
SE UCH Kenzo White Pearl Of Madagaskar
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa veteran hane:
BIM-veteran, Svensk veteran vinnare-16
SE V-10 NORD UCH NO VV-14 NORD VV-14 NORD VV-15 Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt
 
Bästa tik:
CACIB,BIM, Svensk vinnare-16 
SE JV-14 SE UCH Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt
 
 
Bästa tik-3:
CERT, Svenskjuniorvinnare -16
SE JV-16 Benelux JW-16 Herocotts Only Obsession
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
Bästa tik-4:
River Lake’s White Velvet of Hilda
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa veteran-tik:
BIR-veteran, Svensk Veteran Vinnare -16
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 LP1 RLD N RLD F SE VV-16  Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

BIR och BIM Stockholms hundmässa 2016

161204CDTCBIRochBIMVeteranBIM och Svensk Vinnare 2016 TIK161204CDTCOlgaSEJV-16161204CDTCLisenSEVV-16BIM veteran och Svensk Veteranvinnare 2016

Stockholm 2016-12-02 INT
Domare: Markku Kipinä, Finland
 
Bästa hane:
CERT, BIM
Sidus Royal Mr King Of Gold
Ä: Agneta Josefsson & Christina Berggren
 
Bästa veteran hane:
BIM-veteran
SE V-10 NORD UCH NO VV-14 NORD VV-14 NORD VV-15 Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt
 
 
Bästa tik:
CERT, BIR
Vendia Cotons Petite Estelle
Ä: Kia Collin
 
Bästa tik-3 & Bästa veteran-tik:
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre 
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
161202 Stockholm bir o bim161202CDTCBoBVeteraner
Kortrijk, Belgien 2016-11-19 INT
Domare: Julija Aidietiene, Litauen
 
Bästa hane:
CERT, CACIB, BIM
C.I.B, NORD UCH, NO UCH, LT CH, EE CH, LV CH, BALT CH Sidus Icebreaker
Ä: Eva Eiserman Lindström
IMG_0054_phixr 
Växjö 2016-11-06 INT
Domare: Paul Stanton 
 
Bästa hane:  
CACIB, BIM 
SV JV-14, SE UCH, FI UCH, NO UCH Incognito Du Castel De La Roche 
Ä: Ewa Hallestrand
 
Bästa hane-4:
River Lake’s Ontario True Flame
Ä: Agneta Josefsson 
 
Bästa tik:
CERT, BIR
River Lake’s White Velvet of Hera
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa tik-3:
R-CERT
Tsachillies Amazing Eloise
Ä: Annika Larsson
161106 Växjo bir o bim
Timrå 2016-10-16 NAT
Domare: Benny Blid Von Schedivn
 
Bästa hane:
BIR, BIS-4 
SE JV-15, NO JV-15, SE UCH, NO UCH, FI UCH, DK UCH, NORD UCH, EE CH
Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg  
 
Bästa hane-2:
C.I.B, NORD UCH, NO UCH, LT CH, EE CH, LV CH, BALT CH Sidus Icebreaker
Ä: Eva Eiserman Lindström
 
Bästa hane-3:
SV JV-14, SE UCH, NO UCH, FIN CH, NORD UCH Incognito Du Castel De La Roche Aux Fees
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa hane-4:
SE UCH, NO UCH, NO JV-12, NORD JV -12, FI UCH, NORD UCH Glasgow De L'Etoile De Procyon
Ä: Ewa Hallestrand
 
Bästa veteran hane:
BIM-veteran
SE V-10 NORD UCH NO VV-14 NORD VV-14 NORD VV-15 Zinnycot´s Hero of Tango 
Ä: Lena Karlstedt 
 
Bästa tik:
BIM 
SE JV-14 SE UCH 
Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt 
 
Bästa tik-2:
CERT, BIS-junior 2
River Lake’s White Velvet of Hilda
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa tik-3, Bästa veteran-tik:
BIR-veteran, BIS-2 veteran
C.I.B, DK UCH, NORD UCH, NORD V-15, NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15, LP1 RLD N, RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
Bästa tik-4:
R-CERT
Benelux JW-16 Herocotts Only Obsession
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
Bästa veteran tik-2:
SE UCH NO UCH 
Zinnycot´s Moulin Rouge
Ä: Lena Karlstedt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
161016 Timrå bi ro bim161016 Timrå bir, bis 4Timrå 161016 Bis-2 junior161016 timrå bir veteran161016 timrå bis-veteran
Sundsvall 2016-10-15 INT
Domare: Gunilla Albrigtsen
 
Bästa hane:
CACIB, BIM
SV JV-14, SE UCH, NO UCH, FIN CH, NORD UCH Incognito Du Castel De La Roche Aux Fees
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa hane-2 & Bästa veteran hane:
BIR-veteran
SE V-10 NORD UCH NO VV-14 NORD VV-14 NORD VV-15 Zinnycot´s Hero of Tango 
Ä: Lena Karlstedt  
 
Bästa tik:
CERT, BIR
River Lake’s White Velvet of Hilda
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa tik-2:
CACIB 
SE JV-14 SE UCH 
Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt
 
Bästa tik-3 & Bästa veteran tik:
BIM-veteran
SE UCH NO UCH Zinnycot´s Moulin Rouge
Ä: Lena Karlstedt
 
 
Bästa tik-4:
R-CERT, R-CACIB
NO JV-14  River Lake’s Pretty Little Angel
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
Sundsvall 161015 bir o bimBIR och BIM veteran 161015
Zwolle, Holland 2016-10-02 INT
Domare: E.C.A.M. Manders
 
Bästa hane:
CERT, CACIB, BIM
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11 HSD-15 BS-15 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
Bästa tik: 
CERT, CACIB, BIR
Nord JV-15, SE UCH Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
CDTCBIRoBIMZwolle2okt
Zwolle, Holland 2016-10-01 INT
Domare: J.G.A Boelaars
 
Bästa tik:
CERT, BIR
Benelux JW-16 Herocotts Only Obsession
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
Bästa tik-veteran:
BIR-veteran, BIS-1 veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
CDTCHerocottsOnlyObsessionBIR1oktZwolleV_1_IJSSELSHOW_2016_Kynoweb_Kynoweb-Ernst-von-Scheven_20161001_15_17_22 (2)
Maastricht , Holland 2016-09-25 INT
Domare: Jos Dekker
 
Benelux Junior Winner 2016
Herocotts Only Obsession
Ä: Ann-Charlotte & Mats Olof Eriksson
CDTCOlgaJuniorBeneluxwinner2016 (1)
Tallin, Estland 2016-09-25 NAT
Domare: Kitty Sjong
 
Bästa hane:
BIR, BIG-2
SE JV-15,NO JV-15, SE UCH, NO UCH, FI UCH, DK UCH, NORD UCH, EE CH Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg
 
160925 Tallin big2
Tallin, Estland 2016-09-24 NAT
Domare: Karin Bernardis
 
Bästa hane:
CERT, BIR, BIG-3
Ny Estnisk champion
SE JV-15, NO JV-15, SE UCH,NO UCH, FI UCH, DK UCH, NORD UCH Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg
 
 
160924Tallin big 1
Eckerö, Åland 2016-09-24 INT
Domare: Linda Reinelt Gebauer
 
Bästa hane:
CERT, CACIB, BIM
Ny Finsk & Nordisk champion
SV JV-14, NO UCH, SE UCH Incognito Du Castel De La Roche Aux Fees
Ä: Ewa Hallestrand
20160924 eckerö bim
Eslöv 2016-09-11 INT
Domare: Svein Björnes
 
Bästa tik:
CACIB, BIR
SE UCH Tsachillie's Glorius Cheyenne
Ä: Kristina Milltegh
 
Bästa tik-4:
R-CERT
Tsachillies Amazing Eloise
Ä: Annika Larsson
 
Bästa avelsklass:
HP, BIS-4
Kennel  Tsachillies
160911 Eslöv bir o bim160911 Eslöv avelsgrupp160911 Eslöv bis avel
Tågarp 2016-09-10 NAT
Domare: Linda Mills
 
Bästa hane:
CERT, BIM
Ny Svensk champion
SE UCH Tsachillie's Skirner of Scandia
Ä: Jytte Bröchner
 
Bästa tik-3:
SE UCH Tsachilie's Glorius Cheyenne
Ä: Kristina Milltegh
160910 Tågarp bir o bim20160910 Tågarp Ny ch
Gimo 2016-09-10 NAT
Domare: Kitty Sjong, Danmark
 
Bästa tik-2:
River Lake’s White Velvet of Hera
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa tik-3:
SE UCH Nord JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
Bästa tik-4 & Bästa veteran tik:
BIR-veteran, BIS-4 veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre 
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
160911 Gimo Bir veteran160911 Gimo bis 4 veteran 
Högbo 2016-09-04 NAT
Domare: Anthony Allcock, England
 
Bästa hane:
BIM
C.I.B, NORD UCH, NO UCH, LT CH, EE CH, LV CH, BALT CH Sidus Icebreaker
 
Bästa tik:
CERT, BIR, BIS-junior, BIS-4
Herocotts Only Obsession
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
Bästa tik-2 & Bästa veteran tik:
BIR-veteran, BIS-4 veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre 
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
Bästa tik-3:
SE UCH Nord JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
160904 Högbo bir o bim160904 Högbo bis 2 junior160904 Högbo bis 4160904 högbo bir veteran160904 Högbo bis4 veteran
Öland 2016-09-04 NAT
Domare: Henrik Johansson
 
Bästa hane:
CERT, BIR
Herocotts Noel Nanakobara
Ä: Susanne Hero
 
Bästa valp-tik:
BIR-valp
Tscahillie's Amazing Florencia
Ä: Kristina Milltegh
 
 
Högbo 2016-09-03 INT
Domare: Åke Cronander
 
Bästa tik:
CERT, BIR
Venedia Cotons Petite Estelle
Ä: Kia Collin
 
 
Bästa tik-2 & Bästa veteran tik:
BIR-veteran, BIS-2 veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre 
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
Bästa tik-3:
CACIB
SE UCH Nord JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
160903 Högbo bir
160903Högbo bis 2veteran
Backamo 2016-08-28 Rasspecial
Domare: Lisa Molin
 
Bästa hane:
BIM 
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11 HSD-15 BS-15 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
Bästa hane-3:
R-CERT
Tsachillie's Skirner of Scandia
Ä: Jytte Bröchner
 
Bästa tik & Bästa tik veteran:
BIR, BIS-4, BIR veteran, BIS-1 veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
Bästa tik-3:
R-CERT, BIS-2 junior
Herocotts Only Obsession
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
Bästa tik-4:
SE UCH NORD JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
Bästa valp-tik:
BIR-valp, BIS-1 valp
Tsachillie's Amazing Florencia
Ä: Kristina Milltegh
 
 
 
160828 Backamo bir o bim160828 Backamo bis 4160828 Backamo bis 1 veteran160828 bis 2 junior20160829 Backamo bir o bis valp 
Backamo 2016-08-27 NAT
Domare: Eva Nielsen
 
Bästa hane-2:
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11 HSD-15 BS-15 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
 
Bästa hane-4:
 
R-CERT
 
Tsachillie's Skirner of Scandia
 
Ä: Jytte Bröchner
 
Bästa tik-2:
SE UCH Tsachillie's Glorius Cheyenne
Ä: Kristina Milltegh
 
 
Bästa tik-3:
SE UCH NORD JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson 

Bästa tik-4:
R-CERT
Herocotts Only Obsession
Ä: Ann-Charlotte och Mats-Olof Eriksson 
 
Bästa veteran tik:
BIR-veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
Bästa avelsklass:
HP
Kennel  Tsachillies
 
Bästa uppfödargrupp:
HP
Kennel  Tsachillies

Backamo 160827 birveteran

Norrköping 2016-08-21 INT
Domare: Jadranka Mijatovic
 
Bästa hane:
CERT, CACIB, BIM
Herocotts Noel Nanakobara
Ä: Susanne Hero
 
Bästa hane-3:
SE UCH Kenzo White Peaarl of Madagaskar
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa tik:
CACIB, BIR
SE UCH, NO UCH, FI UCH River Lake's Rain-Drop
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa tik-2:
CERT, R-CACIB
Ny Svensk Champion
NORD JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson & Mats-Olof Eriksson
 
Bästa tik-3:
R-CERT
Kaltoft’s Lovely Lily
Ä: Agneta Josefsson
 
Bästa veteran tik:
BIR-veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
160821 Norrköping bir o bim160821 Norrköping Champion160821 Norrköping BIRVeteran
Eskilstuna 2016-08-20 NAT
Domare: Harry Vella, Malta
 
Bästa tik & Bästa veteran tik:
BIM, BIR-veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
Bästa tik-3:
R-CERT
NORD JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
Bästa tik-4:
Herocotts Only Obsession
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
 
160820 Eskilstuna bir o bim160820 Eskilstuna bir veteran 
Askersund 2016-08-14 INT
Domare: Kerstin Nilsson
 
Bästa hane:
CACIB, BIR, BIG-1
SE JV-15 NO JV-15, SE UCH, NO UCH, FI UCH, DK UCH, NORD UCH  Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg
 
Bästa tik:
CACIB, BIM
SE UCH, NO UCH, FI UCH River Lake’s Rain-Drop
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
160814 Askersund bir o bim160814 Askersund Big1 
Ronneby 2016-08-13
Domare: Hans Almgren
 
Bästa hane-2:
R-CERT
River Lake’s Ontario True Flame
Ä: Agneta Josefsson
 
Bästa tik-3:
R-CERT
River Lake’s Touch Me
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Druskininkai, Litauen 2016-08-05 INT
Domare: Janelle Robbins, Australien
 
Bästa hane:
CACIB, BIR
C.I.B, NORD UCH, NO UCH, LV CH, EE CH, LT CH, BALT CH Sidus Icebreaker
Ä: Eva Eiserman Lindström
160805 Druskininkai BIR
Ransäter 2016-07-31 INT
Domare: Per Kristian Andersen
 
Bästa hane:
CACIB, BIM
SE UCH Kenzo White Pearl of Madagaskar
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa tik:
CERT, BIR
River Lake's WhiteVelvet of Hilda
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa tik-2:
CACIB
SE UCH, NO UCH, FI UCH River Lake's Rain-Drop
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
160731 Ransäter bir o bim
Köping 2016-07-24 INT
Domare: Marjatta Pylvänäinen-Suorsa, Finland
 
Bästa hane:
BIR, CACIB
SE UCH Kenzo White Pearl of Madagaskar
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa hane-2:
CERT
River Lakes Temptation
Ä: Lena Tholsson
 
Bästa tik & Bästa tik-veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
Bästa tik-3:
R-CERT
River Lake’s White Velvet of Hilda
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa tik-4:
CACIB
NORD JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
 
160724 Köping Bir o Bim160724 Köping Bir veteran
Köping 2016-07-23 NAT
Domare: Eva Nielsen
 
Bästa hane:
CERT, BIM
Vancot Xavi
Ä: Gudrun Källsten
 
Bästa tik & Bästa veteran tik:
BIR, BIR-veteran, BIS 1-veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
Bästa tik-2:
CERT
River Lake’s Touch Me
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa tik-3:
R-CERT
NORD JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
Bästa tik-4:
BIS-2 junior
Herocotts Only Obsession
Ä: Ann-Charlotte och Mats-Olof Eriksson
 
160723 Köping BIRoBIM160723 Köping BIRVeteran160723 Köping BIS1Veteran160723 Köping bis-2 junior
Piteå 2016-07-16 INT
Domare: Hanne Laine Jensen, Danmark
 
Bästa hane:
CACIB, BIR
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11 HSD-15 BS-15 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte och Mats-Olof Eriksson
 
Bästa veteran hane:
BIM-veteran
SE V-10 NORD UCH NO VV-14 NORD VV-14 NORD VV-15 Zinnycot´s Hero of Tango
 
Ä: Lena Karlstedt
 
 
Bästa tik-4 & Bästa veteran tik:
BIR-veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
160716 Piteå BIRoBIM160716 Piteå BIRoBIMveteran
Tvååker 2016-07-09 NAT
Domare: Arne Foss, Norge
 
Bästa hane:
BIM
Tsachillie's Alexander the Great
Ä: Kristina Milltegh
 
Bästa valp hane:
BIM-valp
Jespersens Terra-X Classic
Ä: Lisa Karlsson
 
Bästa avelsgrupp:
HP
Kennel Tsachillies
 
Bästa uppfödargrupp:
HP
Kennel Tsachillies
160709 Tvååker Bir o Bim160709 Tvååker BIM valp160709 Tvååker Uppfödar & avelsklass 
Tvååker 2016-07-08 INT
Domare: Ann-Christin Johansson
 
Bästa hane-2:
R-CERT
Rosencottens Ment To Be
Ä: Sara Johansson Lantto
 
Bäsat hane-3:
CACIB
Tsachillie's Skirner of Scandia
Ä: Jytte Bröchner
 
Bäsat hane-4:
R-CACIB
Tsachillie's Alexander the Great
Ä: Kristina Milltegh
 
Bästa valp hane:
BIM-valp
Jespersens Terra-X Classic
Ä: Lisa Karlsson
 
Bästa avelsgrupp:
HP
Kennel Tsachillies
 
Bästa uppfödargrupp:
HP
Kennel Tsachillies
 
 
160708 Tvååker BIM valp160708 Tvååker Avelsgrupp
Borås 2016-07-03 NAT
Domare: Inger Brodal Ronander, Norge
 
Bästa hane:
CERT, BIM
Tsachillie's El Paso Aslan
Ä: Carina Rundberg
 
Bästa hane-3:
Rosencottens Ment To Be
Ä: Sara Johansson Lantto
 
Bästa hane-4:
River Lake’s Ontario True Flame
Ä: Agneta Josefsson
 
 
Bästa tik-4 & Bästa veteran tik:
CERT, BIR-veteran
Ny Svensk champion
SE UCH Vancot Jill Johnsson Ruffa
Ä: Gittan Adamsson &Tomas Pettersson
 
Bästa valp hane:
BIR-valp
Jespersens Terra –X Classic
Ä: Lisa Karlsson
 
Bästa valp tik:
BIM-valp
Sidus Royal Sun Shine
Ä: Christina Berggren
 
Bästa avelsgrupp:
HP
Kennel Tsachillies
 
Bästa uppfödargrupp:
HP
Kennel Tsachillies
 
20160703_150801DSC_5861160703 Borås BIR o BIM VALP
Gällivare 2016-07-02 INT
Domare: Tomas Borkowski, Polen
 
 
Bästa hane:
CACIB, BIR
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11 HSD-15 BS-15 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte och Mats-Olof Eriksson
 
 
Bästa tik veteran:
BIR-veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
160702 Gällivare BIR160702 Gällivare BIR veteran
Borås 2016-07-02 NAT
Domare: Adam Ostrowski, Polen
 
Bästa hane-2:
R-CERT
Rosencottens Ment To Be
Ä: Sara Johansson Lantto
 
Bästa tik-4 & Bästa veteran tik
BIR-veteran
Vancot Jill Johnsson
Ä: Gittan Adamsson & Tomas Pettersson
 
Bästa valp hane:
BIR-valp
Jespersens Terra –X Classic
Ä: Lisa Karlsson
 
Bästa valp tik:
BIM-valp
Vancots ZamZam
Ä: Vanja Hansson
DSC_5718160702 Borås bir o bim valp
Hadeland, Norge 2016-06-25 NAT
Domare: Inger Brodal Ronander, Norge
 
 
Bästa tik:
CERT, BIR
Ny Norsk Champion
Semper Amigo Ma Fluer Rose
Ä: Eva Eiserman Lindström
IMGP2611
Hadeland, Norge 2016-06-24 NAT
Domare: Ligita Zake, Lettland
 
 
Bästa tik:
CERT, BIR
Semper Amigo Ma Fluer Rose
Ä: Eva Eiserman Lindström
IMGP2570
Leksand 2016-06-19 INT
Domare: Tan Ahlman-Stockmari, Finland
 
 
Bästa hane:
CACIB, BIM
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11 HSD-15 BS-15 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
Bästa hane-2:
R-CACIB
SE UCH, NO UCH, SV JV-14 Incognito De Castel De La Roche
Ä: Ewa Hallestrand
 
Bästa hane-3:
CERT
Ny Svensk champion
Kenzo White Pearl Of Madagaskar
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand 
 
Bästa hane-4:
R-CERT
River Lake`s Temptation
Ä: Lena Tholsson
 
Bästa tik & Bästa tik-veteran:
BIR & BIR-veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
Bästa tik-4:
SE UCH, NO UCH, FI UCH: Sidus Hilda Of Hera
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa valp tik:
BIR-valp
River Lake’s White Velvet Of Hilda
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
160619 Leksand BIRoBIM160619 Leksand ny S champion160619 Leksand birvalp 
Vejen, Danmark 2016-06-10 INT
Domare: Per Svarstad
 
 
Bästa hane:
CERT, CACIB, BIR
Ny Dansk champion
NORD UCH, DK UCH, SE JV-15 NO JV-15
Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg
160610 Vejen BIR Danmark 
Vänersborg 2016-06-11 INT
Domare: Hassi Assenmacher-Feyel, Tyskland
 
Bästa hane-2:
R-CERT
Rosencottens Ment To Be Armani
Ä: Sara Johansson-Lantto
 
Norrköping 2016-06-05 NAT
Domare: Sara Nordin
 
 
Bästa tik:
CERT, BIR
Absolut Cotte Miss Claudia
Ä: Tomas Pettersson & Barbro Pettersson
 
Bästa tik-2 & Bästa veteran tik:
BIR-veteran
Vancot Jill Jonsson
Ä: Gittan Adamsson & Tomas Pettersson
 
Bästa tik-3:
Sidus Emma
Ä: Emma Adamsson
 
 
Bästa valp hane:
BIR-valp
Vancot Zeb Macahan
Ä: Christina Jakobsson & Vanja Hansson
 
Bästa valp tik:
BIM-valp
Vancot ZamZam  
Ä: Vanja Hansson & Eva Sjödén
160605 Norrköping BIR160605 Norrköping BIR veteran160605 Norrköping bir o bim valp
Drammen, Norge 2016-06-05 INT
Domare: Rodi Hubenthal 
 
Bästa hane:
CERT, CACIB, BIM
Ny Svensk, Finsk, Norsk & Nordisk Champion
NORD UCH, SE JV-15 NO JV-15 Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg
 
Bästa tik-2:
CERT
Ny Norsk Champion
SE UCH, NO UCH, NO VV-12, NORD VV -12, NO VV -13, NO VV-15 River Lake’s Invisible In Snow
Ä: Kenneth Hallestrand
160605 Drammen BIM 
Drammen, Norge 2016-06-04  NAT
Domare: Mona Selbach 
 
Bästa hane:
BIM
SV JV-14, SE UCH, NO UCH Incognito Du Castel De La Roche Aux Fees 
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren 
 
Bästa tik & Bästa tik veteran:
BIR, BIS-1, BIR-veteran, BIS-1 veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
Bästa tik-3:
CERT
Ny Norsk & Nordisk Champion
NO UCH, SE UCH, FI UCH River Lake’s Rain-Drop
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
BIRBIMRasspecialDrammen160604 Drammen BIS1160604 Drammen BIS1Veteran
Norrköping 2016-06-04 NAT
Domare: Markku Kipinä 
 
Bästa hane:
CERT, BIR
Vancot Xavi
Ä: Gudrun Källsten 
 
Bästa tik-2:
Absolut Cotte Miss Claudia
Ä: Tomas Pettersson & Barbro Pettersson
 
 
Bästa tik-3 & Bästa veteran tik
BIR-veteran
Vancot Jill Johnsson
Ä: Gittan Adamsson & Tomas Pettersson
 
Bästa valp hane:
BIR-valp
Sidus Royal Mr King Of Gold
Ä: Agneta Josefsson & Christina Berggren
 
Bästa valp tik:
BIM-valp
Vancot ZamZam
Ä: Vanja Hansson & Eva Sjödén
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

160604 Norrköping bir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

160604 Norrköping BIR veteran

160604 Norrköping bir o bim valp

Österbybruk 2016-05-28 INT
Domare: Paul Stanton
 
Bästa hane & Bästa veteran hane:
BIR, BIR-veteran, BIG-3
SE V-10 NORD UCH NO VV-14 NORD VV-14 NORD VV-15 Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt
 
Bästa hane-2:
CACIB
NO UCH, SE UCH, SE JV -14
Incognito Du Castel de La Roche
Ä: Ewa Hallestrand
 
Bästa hane-3:
R-CACIB
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11 HSD-15 BS-15 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
Bästa tik:
CERT, CACIB, BIM
NORD JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
Bästa tik-2 & Bästa veteran tik:
BIM-veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
Bästa tik-3:
R-CERT
River Lake’s Touch Me
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Bästa veteran tik-2:
Vancot Jill Johnsson
Ä: Gittan Adamsson & Tomas Pettersson
 
Bästa veteran tik-3:
SE UCH NO UCH Zinnycot´s Moulin Rouge
Ä: Lena Karlstedt
 
Bästa valp tik:
BIR-valp
River Lake’s White Velvet Of Hilda
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
160528 Österbybruk BIR o BIM160528 Österbybruk BIG 3160528 Österbybruk BIRo BIM Veteran160528 Österby bruk  birvalp
Hässleholm 2016-05-21 INT
Domare: Ingrid Borchorst, Danmark
 
Bästa hane-2:
River Lake’s Ontario True Flame
Ä: Agneta Josefsson
 
Bästa hane-4:
Rosencottens Ment To Be
Ä: Sara Johansson Lantto
  
Bästa valp hane:
BIR-valp
Sidus Royal Mr King Of Gold
Ä: Agneta Josefsson & Christina Berggren
  
Bästa valp tik:
BIM-valp
Tsachillies Amazing Eloise Aka Vilda
Ä: Annika Larsson
 
 
 
 
 
160521 Hässleholm bir o bimvalp 
Lidköping 2016-05-08 INT
Domare: Gunilla Skallman 
 
Bästa hane:
CERT, BIR
Herocotts Noel Nanakobara
Ä: Susanne Hero
 
Bästa hane-2:
R-CERT
Rosencottens Ment To Be
Ä: Sara Johansson Lantto 
 
Bästa tik-2:
SE UCH NO UCH SE JV-15 NORD JV-14 Herocotts Love Of Lavendel
Ä: Susanne Hero
 
160508 Lidköping bir o bim
Lidköping 2016-05-07  NAT
Domare: Yvonne Cannon, Irland 
 
Bästa hane:
CERT, BIR
Herocotts Noel Nanakobara
Ä: Susanne Hero 
 
Bästa tik:
CERT, BIM
Ny Svensk & Norsk champion
SE UCH NO UCH SE JV-15 NORD JV-14 Herocotts Love Of Lavendel
Ä: Susanne Hero
160507 Lidköping bir o bim
Västerås 2016-04-24 NAT
Domare: Jean-Jacques Dupas, Frankrike 
 
Bästa hane:
BIM
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson 
 
Bästa tik:
BIR
Nord JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson 
 
Bästa valp tik:
BIR-valp
River Lake’s White Velvet of Hera
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
160424_VasterasBIRoBIM20160424 Västerås birvalp 
Sundsvall 2016-04-10 NAT
Domare: Adam Ostrowski, Polen 
 
Bästa hane & Bästa veteran hane:
SE V-10 NORD UCH NO VV-14 NORD VV-14 NORD VV-15 Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt 
 
Bästa tik:
CERT, BIR, BIS-4 unghund
Nord JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson 
 
Bästa tik-3:
SE UCH, NO UCH Lilysu Angels Beauty White Magic
Ä: Nina Lundberg 
 
Bästa tik-4 & Bästa tik veteran:
BIR-veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson 
 
Bästa veteran tik-2:
SE UCH NO UCH Zinnycot´s Moulin Rouge
Ä: Lena Karlstedt 
 
Domare valp: Marie Callert
 
Bästa valp tik:
BIR-valp
Herocotts Only Obsession
Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
160410 Sundsvall BIRoBIM160410160410 Sundsvall BIRoBIMVeteran160410 Sundsvall BIS4unghund-160410 Sundsvall BIRoBIMvalp
Sundsvall 2016-04-09 NAT 
Domare: Eva Liljekvist 
 
Bästa hane & Bästa veteran hane:
BIM & BIM-veteran
SE V-10 NORD UCH NO VV-14 NORD VV-14 NORD VV-15 Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt 
 
Bästa tik & Bästa veteran tik:
BIR & BIR-veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson 
 
Bästa tik-2:
CERT
Nord JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson 
 
Bästa veteran tik-2:
SE UCH NO UCH Zinnycot´s Moulin Rouge
Ä: Lena Karlstedt 
 
Bästa valp tik:
BIR-valp
Herocotts Only Obsession
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
 
 
 
160409 Sundsvall  BIM & BIM-veteran160409 Sundsvall BIRoBIMValpar
Malmö 2016-03-19 INT
Domare: Rainer Jacobs, Tyskland 
 
Bästa hane:
CERT, CACIB, BIM
Tsachillie's Skirner of Scandia
Ä: Jytte Bröchner
 
Bästa hane-3:
Rosencottens Ment To Be
Ä: Sara Johansson Lantto 
 
Bästa tik-3:
Cottelyckans Lovely Pearl Of Lily
Ä: Agneta Josefsson & Bernt Wollberg 
 
Malmö 160319 BIM 
Strängnäs 2016-03-12 INT
Domare: Charlotte Laning Vrethammar 
 
Bästa hane:
CACIB, BIM
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson 
 
Bästa hane-2:
CERT
River Lake`s Temptation
Ä: Lena Tholsson
 
Bästa tik:
CERT, CACIB, BIR
Nord JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson 
 
Bästa tik-2 & Bästa veteran tik:
BIR-Veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson 
 
Bästa valp tik:
Herocotts Only Obsession
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
160312 strängnäs BIRoBIM160312 strängnäs BIRveteran160312 strängnäs BIRValp
Strängnäs 2016-03-11 NAT
Domare: Aleksandra Palumbo, Serbien 
 
Bästa hane:
BIM
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson 
 
Bästa tik & Bästa veteran tik:
BIR, BIR Veteran, BIS-3 Veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson 
 
Bästa tik-2:
CERT
Ny Svensk Champion
Lilysu Angels Beaty White Magic 
Ä: Nina Lundberg 
 
Bästa tik-4:
Nord JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson 
 
Bästa valp tik:
BIR-valp, BIS-4 valp
Herocotts Only Obsession
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson
 
 
160311 strängnäs bir io bim160311 strängnäs BIRVeteran160311strängnäs BIRvalp
Bö 2016-02-20 INT
Domare: Paula Heikkinen-Lehkonen, Finland 
 
Bästa hane:
CERT, CACIB, BIR
Ny Norsk Champion
SV JV – 14, SE UCH Incognito Du Castel De La Roche
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren 
 
Bästa tik:
CERT, CACIB, BIM
Ny Norsk & Nordisk Champion
SE UCH, FI UCH Sidus Hilda of Hera
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
160220 Bö bir o bim -2
Göteborg 2016-01-10 INT
Domare: Leif Lehman Jörgensen, Danmark 
 
Bästa tik:
CERT, CACIB, BIM
NORD JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte & Mats-Olof Eriksson 
 
Bästa tik-2:
BIM-Veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
Bästa valp hane:
BIR-valp
Rosencottens Ment To Be
Ä: Sara Johansson Lantto
 
 
 
 

160110 Göteborg BIM160110 Göteborg BIM veteran

 

 

 

 

160110 Göteborg birvalp

Göteborg 2016-01-09 INT
Domare: Petru Muntean, Rumänien 
 
Bästa tik-4:
BIR-Veteran
NORD V-15 NORD VV-15, B VS-15, VEUW 15
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
Bästa valp hane:
BIR-valp, BIS-2 valp
Rosencottens Ment To Be
Ä: Sara Johansson Lantto

BIRVeteran150109 Göteborg160109 Göteborg birvalp

160109 Göteborg bis2 valp