Coton de Tuléar Club

UTSTÄLLNINGSRESULTAT 2014


Detta gäller från 2013-01-16
Endast publicera utställningsresultat och tävlingsresultat på klubbens hemsida till de som är medlemmar i 
Coton De Tuléar Club Sverige.
Detta gäller från 2012-01-01
BIR och BIM för valp, vuxen, veteran och bästa uppfödar- och avelsklass samt hundar som vunnit vinnartitlar publiceras med bild. 
Resultat publiceras tom 4:e placering. 
BIR och BIM samt hundar som vunnit vinnartitlar i andra länder publiceras med bild. 
CERT och CACIB från andra länder publiceras med resultat men inga bilder, så det blir lika som publicering av svenska resultat.

Stockholm Hundmässa 2014-12-14
Domare: Valerio Nataletti

Bästa hane:
2. R-CACIB NORD UCH DK FI SE NORD UCH
Sidus Icebreaker

Ä: Eva Eiserman Lindström  

3. R-CERT DK UCH NO UCH SE UCH NORD JV-14 NO JV-14
Herocotts Jacques Amiot

Ä: Susanne Hero

4. SE UCH
Coton Friend's Enchanting Emile

Ä: Anette Nykvist

Bästa tik:
BIM CERT CACIB SE V-14 

Tsachillie's Amazing Alice 
Ä: Kristina Milltegh

2. R-CERT SE JV-14
Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt

3. R-CACIB 

Absolut Cotte Miss Beatrice 
Ä: Birgitta Adamsson

4. NORD JV
Herocotts Love Of Lavendel 

Ä: Susanne Hero 

SE JV-14  

Incognito Du Castel De La Roche Aux Fees
Ä: Ewa Hallestrand o Christina Berggren

Bästa uppfödargrupp:

1 HP River Lake’s Kennel
Ägare: Ewa o Kenneth Hallestrand

 BIM STOCKHOLMS HUNDMÄSSA 2014

SE JV-2014 TIK STOCKHOLMS HUNDMÄSSA

Lilleström; Norge 2014-11-15, INT

Domare: Inger Brodal Ronander, Norge

NORD JV-2014
NO JV-14
Herocotts Jacque Amiot
Ä: Susanne Hero

NORD VV-2014
NO VV-14 SE V-10 Nord Uch
Zinnycot´s Hero Of Tango
Ä: Lena Karlstedt

Bästa tik:

3. CERT
NORD JV-2014
Herocotts Love Of Lavendel
Ä: Susanne Hero

NORD VV-2014 

Lilleström; Norge  2014-11-14, INT

Bästa hane:

4. NO JV-14
Herocotts Jacque Amiot
Ä: Susanne Hero

NO JV -14
River Lake’s Pretty Little Angel
Ä:Ewa Hallestrand & Christina Berggren

NO VV-14 
SE V-10 Nord Uch Zinnycot´s Hero Of Tango
Ä: Lena Karlstedt

 

 

 

IMGP0557
NO VV-2014

SKK VÄXJÖ 2014-11-01

Domare: Ewa Nielsen,

Bästa hane:
BIM CERT CACIB
Tsachillie´s Alexander The Great
Ä: Kristina Milltegh

2.  R-CACIB
SE UCH Herrgårdens Mr Nikkcotts
Ä: Agneta Josefsson

Bästa tik:
BIR CACIB SE UCH
Tsachillie´s Glorius Cheyenne
Ä: Krisitna Milltegh

2. CERT R-CACIB
Tsachillie´s Amazing Alice
Ä: Kristina Milltegh

3. R-CERT

River Lake´s Pretty Little Angel
Ä: Eva Hallestrand & Christina Berggren

4. Kaltoft´s Lovely Lily
Ä: Agneta Joseffson

Bästa valp:
BIR

River Lake´s Rain-Drop
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

Bästa veteran:
BIR
Vancot Jill Johnsson
Ä: Birgitta Adamsson

 bir_bim

cheyenne  bir,cacib

Alex_1


SDHK TIMRÅ 2014-10-12 NAT

Domare: Anthony Moran, Irland

Bästa hane:
BIR
DK FI SE NORD UCH 
Sidus Icebreaker
Ä: Eva Eiserman Lindström

2. C.I.B NORD JV-11 
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

3. SE FI NO NORD UCH SE-V 10
Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt

Bästa tik:
BIM CERT

Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt

2. R-CERT
Ilaysa Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

Bästa veteran + BIS 3 veteran:
BIR
SE FI NO NORD UCH SE-V 10
Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt

IMGP0325
 

10719382_10204837817050091_1109192119_n

SKK SUNDSVALL 2014-10-11 INT
Domare: Jasna Matejcic, Kroatien

Bästa hane:
BIR CACIB
C.I.B NORD JV-11 

Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

2. R-CACIB 
DK FI SE NORD UCH 
Sidus Icebreaker
Ä: Eva Eiserman Lindström

3. SE FI NO NORD UCH SE-V 10
Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt

Bästa veteran:
SE FI NO NORD UCH SE-V 10
Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt

VasternorrlandMessi 
10432443_10204828386494333_2033108804_n
ZWOLLE NEDERLÄNDERNA INT
2014-10-05

Domare: Stephanie Walsh, Irland

Bästa hane:
BIR CERT J-CERT
Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero

Bästa tik:
2. CERT

C.I.B SE DK NO NORD UCH
Herocotts Sweet Avalanche
Ä: Susanne Hero

 3. J-CERT
Herocotts Kaluha Rose
Ä: Susanne Hero 
2014100405 ZWOLLE 098 

ZWOLLE NEDERLÄNDERNA INT
2014-10-04

Domare: John Mulddon, Irland

BIR CERT CACIB
SE DK NO NORD UCH
Herocotts Sweet Avalanche
Ä: Susanne Hero

Ny Intenationell Champion!

Bästa tik 3 J-CERT
Herocotts Kaluha Rose
Ä: Susanne Hero

BIM CERT J-CERT
Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero

Bästa hane 2 CACIB
SE DK FIN NORD UCH

Balto
Ä: Susanne Hero

Ny Internationell Champion!



 

 2014100405 ZWOLLE 041 (1022x1024)

597_IJsselshow_2014_Kynoweb_Ernst von Scheven_20141004_15_33_30_KY1_6208 - Kopia (2)

FKK ECKERÖ INT2014-09-27
Domare: Attila Czeflédi Ungern

Bästa hane:
BIR CACIB
C.I.B DK FI NO SE UCH NORD JV-11
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson 

2. CERT FI UCH  NORD UCH R-CACIB
SE UCH NO UCH NO JV-12 NORD JV -12
Glasgow De L'Etoile De Procyon

Ä: Ewa Hallestrand och Christina Berggren

Bästa tik 2 
CERT FI UCH R-CACIB SE UCH
Sidus Hilda of Hera

Ä: Ewa o Kenneth Hallestrand

AlandMessi (1024x1008) Ã…land 14 004 (1)

DKK HILLERÖD INT 2014-09-21
Domare: Svein Erik Björnes Danmark

Bästa hane 2:
 
CERT R-CACIB
FI NO SE UCH NORD JV-11
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

Ny Dansk- och Internationell Champion!




MessiHillerodC (967x1024)

SDHK TÅGARP NAT
2014-09-14
Domare: Nikola Smolic Kroatien

Bästa hane:
2. SE UCH
Herrgårdens Mr Nikkotts
Ä: Agneta Josefsson

3. R-CERT
Rosencottens One Of A Kind
Ä:

Bästa tik:
CERT BIM

Tsachillie´s Glorius Cheyenne 
Ä: Kristina Milltegh
Ny Svensk Champion!


3. Kaltoft´s Lovely Lily
Ä: Agneta Josefsson

unnamed (2) (800x511)

Svensk championCheyenne tågarp bim,cert

SKK GIMO INT 2014-09-14
Domare: Dan Eriksson 
Sverige

Bästa hane:
BIM CACIB
SE DK FI NORD UCH

Sidus Icebraker
Ä: Eva Eiserman Lindström

2. CERT
Incognito Du Castel De La Roche Aux Fees
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

3. NORD UCH SE-V 10
Zinnycot´s Hero Of Tango
Ä: Lena Karlstedt

Bästa tik:
BIR CERT
Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt

2. CACIB
Sidus Hilda Of Hera
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

3. R-CERT
River Lake´s New Fashion Way
Ä: Lena Tholson

Bästa valp:
BIR
River Lakes Rain-Drop
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

Bästa veteran:
BIR
NORD UCH SE-V 10
Zinnycot´s Hero Of Tango
Ä: Lena Karlstedt

20140914_120042[1] (1024x789)


20140914_130110 (1008x1024)

SKK ESLÖV INT 2014-09-13
Domare: Jasna Matejcic Kroatien

Bästa hane:
BIR CERT CACIB
Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero


Bästa valp:
BIR 
Herocotts Love of Lavendel
Ä: Susanne Hero

20140913 ESLOV 024 - Kopia (874x1024)

2014090607 HÖGBY 042 (644x1024)

SKK HÖGBO-SANDVIKEN INT 2014-09-07
Domare: Veli-Pekka Kumpumäki, Finland

Bästa hane:
BIR CERT CACIB
Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero

2. R-CACIB
DK SE UCH 
Balto
Ä: Susanner Hero

Bästa tik:
BIM CERT
Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt

Bästa veteran:
BIR
NORD UCH SE-V 10
Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt

20140907_111521 (1024x670)

20140907_132320 (864x1024)

SDHK HÖGBO/SANDVIKEN NAT
2014-09-06
Domare: Ch Laning/Vrethammar, Sverige

Bästa hane:
BIR CERT
Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero

2. DK SE UCH 
Balto
Ä: Susanner Hero

3. FI NO SE NORD UCH JV-11 
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

Bästa valp:
BIR + BIS 4 VALP
Herocotts Love of Lavendel

BIS 2 JUNIOR
Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero

Domare: Goran Gladic, Serbien

2014090607 HÖGBY 007 (1024x865)

20140906 Hogbo Lavendel BIS4 Valp (972x546)


SKK VISVY INT 
2014-08-31
Domare: Mona Selbach

Bästa hane:
BIM CACIB
SE DK FI NORD UCH

Sidus Icebraker
Ä: Eva Eiserman Lindström

2. CERT
Incognito Du Castel De La Roche Aux
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

3. R-CACIB
SE UCH 
Vancot Wagner Of Fanny Frame
Ä: Vanja Hansson

Bästa tik:
BIR CERT CACIB
Sidus Key To Successe
Ä: Jennie Lindberg

20140831_090025[1] (1024x736)
SKK VISBY NAT
2014-08-30
Domare: Karl-Erik Johansson, Sverige

Bästa hane:
BIR SE DK FI NORD UCH
Sidus Icebraker
Ä: Eva Eiserman Lindström

2. SE UCH 
Vancot Wagner Of Fanny Frame
Ä: Vanja Hansson

Bästa tik:

BIM CERT
Sidus Key To Successe
Ä: Jennie Lindberg
20140830_093132[1] (1024x572) 
Minigruppens utställning
BACKAMO
2014-08-24
Domare: Eva Liljekvist/Borg

Bästa hane:
BIM CERT
Herocotts Jacque Amiot
Ä: Susanne Hero 

Domare: Åsa Andersson

Bästa valp:
BIS 1
Herocotts Love of Lavendel
Ä: Susanne Hero

2014082324 BACKAMO 007 (591x527)

 

SKK BACKAMO NAT
2014-08-23
Domare: Uschi Eisner, Österrike

Bästa hane:

BIM CERT
Herocotts Jacque Amiot
Ä: Susanne Hero

Bästa tik:
2. R-CERT
Herocotts Iselle Cartier
Ä: Gunilla Ekelund

Bästa valp:
Herocotts Love of Lavendel
Ä: Susanne Hero

 
BORNHOM, DANMARK NAT
2014-08-15

Domare: Ole Staunskjaer, Danmark


BIR CERT J-CERT
Herocotts Jacque Amiot

Ä: Susanne Hero

BIM CERT
Ny Dansk & Nordisk
Champion
SE DK NO NORD UCH
Herocotts Sweet Avalanche

Ä: Susanne Hero

201-08-16 INT
Domare: Joanne Sewell, Australien


BIM CACIB
SE DK NO NORD UCH

Herocotts Sweet Avalanche
Ä: Susanne Hero

Bästa hane:
3. CACIB
SE DK NO UCH
Balto

Ä: Susanne Hero

2014-08-17 INT
Domare: Jean-Fransois Vanaken, Belgien


Bästa tik:
2. CACIB
SE DK NO NORD UCH
Herocotts Sweet Avalanche

Ä: Susanne Hero

Bästa hane:
3. CACIB
SE DK NO UCH Balto
Ä: Susanne Hero
 2014081517 BORNHOLM 006 (1024x677)

2014081517 BORNHOLM 078 - Kopia (994x1024)
SKK ESKILSTUNA NAT
2014-08-16

Domare: Joo Schepers


Bästa hane:
BIM CERT 

Incognito Du Castel De La Roche Aux
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

Bästa tik:
BIR CERT

River Lake´s Night Flight To Venus
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

2. R-CERT
Absolut Cotte Miss Beatrice
Ä: Birgitta Adamsson

3. River Lake´s Pretty Little Angel
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

4. C.I.B NO SE UCH
River Lake´s Charming Lady
Ä: Ewa Hallestrand

Bästa valp:
BIR
River Lake’s Quality Lady of Sweden.

Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

Bästa veteran:
BIR
C.I.B NO SE UCH
River Lake´s Charming Lady
Ä: Ewa Hallestrand


Bästa uppfödargrupp:
1 HP Kennel River Lake’s
e tuna Bir o Bim (1024x581)


e tuna BIR valp (928x1024)

e tuna uppfödargrupp (1024x824) 

SKK ELMIA JÖNKÖPING, INT
2014-08-03
Domare: Zwaartman-Pinster In


Bästa hane:
BIR CERT 

Herocotts Jacques Amiot
Ä: SusanneHero

2. CACIB DK SE UCH 
Balto

Ä: Susanne Hero

3. R-CERT R-CACIB
Coton Friend´s Enchanting Emile

Ä: Anette Nykvist

4. FI NO SE UCH, NORD JV-11
Flamencoton Cloud Nine

Ä: Ann-Charlotte Eriksson

Bästa tik:
BIM CERT CACIB
Tsachillie´s Glorius Cheyenne

Ä: Kristina Milltegh

2. R-CACIB
NO SE UCH
Zinnycot´s Showgirl Lady Gaga

Ä: Lena Karlstedt

3. R-CERT
Cotontrez Cancan Queen

Ä: Lena Karlstedt

4. NO VV-12 NO VV-13 NORD VV-12 SE UCH 
River Lake´s Invisible in Snow

Ä:Kenneth Hallestrand

Bästa valp:
BIR
Herocotts Kaluha Roswell

Ä: Susanne Hero

Bästa Veteran:
BIR
NO VV-12 NO VV-13 NORD VV-12 SE UCH 
River Lake´s Invisible in Snow

Ä: Kenneth Hallestrand

BIM
SE FI NO NORD UCH SE V-10
Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt

IMGP8736 (1024x575) IMGP8741 (1024x724) 
SKK ELMIA JÖNKÖPING, INT
2014-08-02
Domare: Andreas Schemel


Bästa hane:
BIM CERT 

Herocotts Jacques Amiot
Ä: SusanneHero

2. CACIB DK SE UCH 
Balto

Ä: Susanne Hero

3. SE FI NO NORD UCH SE V-10
Zinnycot´s Hero of Tango

Ä: Lena Karlstedt

4. R-CERT R-CACIB
Cotonfriend´s Enchanting Emile

Ä: Anette Nykvist

Bästa tik:
BIR CERT
Herocotts Iselle Cartier

Ä: Gunilla Ekelund

2. R-CERT
Tsachiilie´s Amazing Alice

Ä: Kristina Milltegh

3. CACIB
Kaltoft´s Lovely Lily

Ä: Agneta Josefsson

4. R-CACIB 
SE NO UCH

Zinnycot´s Showgirl Lady Gaga
Ä: Lena Karlstedt

Bästa valp:
BIR
Herocotts Kaluha Roswell

Ä: Susanne Hero

Bästa Veteran:
BIR
SE FI NO NORD UCH SE V-10
Zinnycot´s Hero of Tango

Ä: Lena Karlstedt

BIM
NO VV-12 NO VV-13 NORD VV-12 SE UCH 
River Lake´s Invisible in Snow

Ä:Kenneth Hallestrand

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP 1 Hp
Kennel River Lake´s

Ä: Kenneth & Ewa     Hallestrand
2014080103 047 (1) (1024x548) 
IMGP8708 (1024x797)


Uppfödargrupp 2 aug (1) (966x361)

SKK ELMIA JÖNKÖPING, INT
2014-08-01
Domare: Ferdi Dickman


Bästa hane:
BIR, CERT, CACIB

Coton Friend´s Enchanting Emile
Ä: Anette Nykvist

2. R-CACIB, FI NO SE UCH, NORD JV-11
Flamencoton Cloud Nine

Ä: Ann-Charlotte Eriksson

3. R-CERT
Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero

4. Tsachillie´s
Alexander The Great
Ä: Kristina Milltegh

Bästa tik:
BIM, CERT

Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt

2. NO VV-12 NO VV-13 NORD VV-12 SE UCH 
River Lake´s Invisible in Snow

Ä:Kenneth Hallestrand

3. -

4. Herocotts Iselle Cartier
Ä: Gunilla Ekelund

Bästa valp:
BIR
Herocotts Kaluha Roswell

Ä: Susanne Hero

Bästa Veteran:
BIR
NO VV-12 NO VV-13 NORD VV-12 SE UCH 
River Lake´s Invisible in Snow

Ä:Kenneth Hallestrand

BIM
SE FI NO NORD UCH 
SE-V 10
Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt


BÄSTA UPPFÖDARGRUPP
1 Hp
Kennel River Lake´s

Ä: Kenneth & Ewa     Hallestrand

IMGP8658 (1024x881)

 

2014080103 039 (716x1024)

IMGP8638 (1024x795)
SKK RANSÄTER, INT
2014-07-27
Domare: Jurata Butkiene


Bästa hane:
BIM CERT
Tsachillie´s Alexander The Great

Ä: Kristina Milltegh

Bästa tik:
BIR CERT
Tsachillie´s Amazing Alice

Ä: Kristina Milltegh

2.  NO VV-12 NO VV-13 NORD VV-12 SE UCH 
River Lake´s Invisible in Snow

Ä: Kenneth Hallestrand

3. R-CERT CACIB
Tsachillie´s Glorius Cheyenne

Ä: Kristina Milltegh

Bästa Veteran:
BIR
NO VV-12 NO VV-13 NORD VV-12 SE UCH 
River Lake´s Invisible in Snow

Ä:Kenneth Hallestrand
 Bir veteran Ransäter (1024x887)
SKK ASKERSUND, INT
2014-07-20

Domare: Annika Ulltveit- Moe 

Bästa hane:
BIR, CACIB

NO JV-12  NORD JV -12
SE UCH NO UCH
Glasgow De L'Etoile De Procyon
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

2. CERT
Incognito Du Castel De La Roche Aux

Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

Bästa tik:
BIM CERT
Sidus Next Star Ida
Ä: Christina Beggren

2. R-CERT
River Lake’s Night Flight To Venus
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

Bästa valp:
BIR
River Lake’s Quality Lady of Sweden
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

Bästa veteran:
BIR  
Vancot Jill Johnsson
Ä: Birgitta Adamsson & Tomas Pettersson 
BIR o BIM Askersund (1280x1173)
SKK KÖPING, INT
2014-07-19
Domare: Leni Finne

Bästa hane:
BIR, CERT, CACIB
SE UCH NO UCH
NO JV-12 NORD JV-12 Glasgow De L'Etoile De Procyon
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

Bästa tik:
BIM CERT CACIB
River Lake’s Night Flight To Venus
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

Bästa valp:
BIR-valp
River Lake’s Quality Lady of Sweden
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

Bästa Veteran:
BIR
Vancot Jill Johnsson
Ä: Birgitta Adamsson & Tomas Pettersson 
 
BIR o BIM Köping (1280x1227)


RIISTINA, NAT
2014-07-19
Domare: M Kuriata- Okarmus


Bästa hane:
BIR CERT
FINSK CHAMPION
SE DK FI UCH
Sidus Icebreaker

Ä: Eva Eiserman Lindström
20140719_141415[1] (1280x958)
SKK TVÅÅKER, NAT 
2014-07-12
Domare: Jakub Cruczek, Polen


Bästa hane:
BIR, CERT
Herocotts Jacque Amiot

Ä: Susanne Hero
2. CACIB SE DK FIN NORD UCH
Balto
Ä: Susanne Hero

4. Tsachillie's Alexander The Great 
Ä: Kristina Milltegh


Bästa tik:
2. R-CERT
Karltoft´s Lovely Lily

Ä: Agneta Josefsson

4. Tsachillie's Glorius Cheyenne 
Ä: Kristina Milltegh

Bästa valp:
BIR
Herocotts Kaluha Rose

Ä: Susanne Hero
 20140712 TVÅÅKER 003 (1280x847)
SKK TVÅÅKER, INT 
2014-07-11
Domare: Maja Korosec, Slovenien


Bästa hane:
BIR CERT
Herocotts Jacque Amiot

Ä: Susanne Hero

2. CACIB SE DK FIN NORD UCH
Balto

Ä: Susanne Hero

20140711TVÅÅKER 009 - Kopia (1280x677)
SKK PITEÅ, INT
2014-07-06
Domare: Rafael Malo Alcrudo, Spanien


Bästa tik:
BIR CACIB SE UCH NO UCH
Zinnycot´s Showgirl Lady Gaga
Ä: Lena Karlstedt

2. CERT
Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt

3. R-CACIB NORD UCH
Delaisas Buffy

Ä: Pävi Kääriä

Bästa valp:
BIR & BIS 1-valp
White Forest Cinderella

Ä: Päivi Kääria
10588451_10202526560547814_1156827410_o (1280x767)

241 (894x1280)
SKK RONNEBY, INT
2014-07-06
Domare: Bengt-Åke Bogren, Sverige


Bästa hane:
BIR CERT
Herocotts Jacque Amiot

Ä: Susanne Hero

2. SE DK FIN NORD UCH
Balto

Ä: Susanne Hero
 20140706 RONNEBY (825x673)
SDHK LULEÅ, NAT
2014-07-05
Domare: Ch Laning Vrethammar, Sverige


Bästa tik:
3. NORD UCH
Delaisas-Buffy

Ä: Päivi Kääriä

Bästa valp:
BIR & BIS 2-valp
White Forest Cinderella

Ä: Päivi Kääriä


  10498552_10202315113541771_9221142556780400506_o (855x657)
SKK BORÅS, NAT
2014-06-29

Domare: Jussi Liimatainen, Finland

Bästa hane:
BIR CERT
Herocotts Jacque Amiot

Ä: Susanne Hero

2. SE DK FIN NORD UCH
Balto

Ä: Susanne Hero

Bästa tik:
BIM CERT
Herocottes Iselle Cartier

Ä: Gunilla Ekelund

Bästa valp:
BIR
Herocotts Kaluha Roswell

Ä: Susanne Hero


IMGP0528 (1280x759)BISvalp 20140628
SKK GÄLLIVARE; INT
2014-06-28
Domare: Borges M Loureiro, Portugal


Bästa hane:
BIR 

SE UCH NO UCH FI UCH NORD JV-11 
Flamencoton Cloud Nine

Ä: Ann-Charlotte Eriksson

Bästa tik:
2. CERT
Cotontrez Cancan Queen

Ä: Lena Karlstedt

3. R-CACIB NORD UCH
Delaisas Buffy
Ä: Päivi Kääriää

Bästa valp:
BIR
White Forest Cinderella

Ä: Päivi Kääria
BIRBIMGallivare158 (908x1280)
SDHK BORÅS, NAT
2014-06-28
Domare: L Heinesche


Bästa hane:
BIM CERT
Herocotts Jacque Amiot

Ä: Susanne Hero

Bästa tik:
BIR CERT
Herocottes Iselle Cartier

Ä: Gunilla Ekelund

2. Karltoft´s Lovely Lily
Ä: Agneta Josefsson

3.Tsachillie's Glorius Cheyenne
Ä: Kristina Milltegh


Bästa valp:
BIR
Herocotts Kaluha Roswell

Ä: Susanne Hero
 054 (1024x768)BISvalp 20140628
SKK VÄNNÄS, NAT
2014-06-14
Domare: T Ahlman Stockmari, Finland


Bästa hane:
BIM + BIR VETERAN
NORD UCH SE V-10

Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt

Bästa tik:
BIR
SE UCH NO UCH
Zinnycot´s Showgirl Lady Gaga

Ä: Lena Karlstedt

2. CERT
Cotontrez Cancan Queen

Ä: Lena Karlstedt

 10426583_10203915281507279_3093521237229309082_n

10488472_10203956660141719_42164310_o

 

SKK NORRKÖPING 2014-06-01, NAT
Domare: Paul Stanton


Bästa hane:
BIR CERT
Herocotts Jacque Amiot

Ä: Susanne Hero

2. DK FI SE NORD UCH
Balto

Ä: Susanne Hero

Bästa tik:
BIM CERT
River Lake´s Night Flight To Venus
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

2. NO VV-12 NO VV-13 NORD VV-12, SE UCH 
River Lake´s Invisible in Snow

Ä:Kenneth Hallestrand

Bästa valp:
BIR
River Lake´s Pretty Little Angel

Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

Bästa veteran:
BIR
NO VV-12 NO VV-13 NORD VV-12, SE UCH 
River Lake´s Invisible in Snow
Ä: Kenneth Hallestrand

Bästa uppfödargrupp:
Kennel River Lake´s HP

2014-06-01 NORRKÖPING 056 (1024x759) BIR O BIM

Norrköping 06 14 141 - Kopia (1024x724) BIM CERT

Norrköping 06 14 168 (1024x734) BIR veteran + btkl 2 

SDHK 2014-05-31
NORRKÖPING, NAT

Domare:Tuire Okkula

Bästa hane:

BIM CERT
River Lake´s Ontario Tru Flame
Ä: Agneta Josefsson

3. NO-12 NORD JV-12 
Glasgow de Létoile de Procyon

Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

Bästa tik:
BIR CERT
Karltoft´s Lovely Lily

Ä: Agneta Josefsson

Bästa valp:
BIR
River Lake´s Pretty Little Angel

Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

Bästa veteran:
BIR
SE UCH SE V-06
Sidus Diza

Ä: Christina Berggren

Bästa uppfödargrupp:
Kennel Sidus, HP, BIS 4
076 (1024x711) BIR BIM SDHK NORRKÖPING

Norrköping 06 14 025 (1024x875) BIR VALP 
SKK ÖSTERBYBRUK INT 2014-05-16
Domare: Ch Laning/Vrethammar, Sverige


Bästa hane:
BIR, CERT
Herocotts Jacque Amiot

Ä: Susanne Hero

2. CACIB
DK FI SE NORD UCH
Balto

Ä: Susanne Hero

3.

4. NO-12 NORD JV-12 
Glasgow de Létoile de Procyon

Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

Bästa tik:
BIM
NO VV-12 NO VV-13 NORD VV-12, SE UCH 
River Lake´s Invisible in Snow

Ä:Kenneth Hallestrand

2. CACIB
SE UCH NO UCH

Zinnycot´s Showgirl Lady Gaga
Ä: Lena Karlstedt

Bästa valp:
BIR
Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt

Bästa veteran:
BIR
NORD UCH SE V-10
Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt

BIM
NO VV-12 NO VV-13 NORD VV-12, SE UCH 
River Lake´s Invisible in Snow

Ä: Kenneth Hallestrand 
Österbybruk 25maj Bir o Bim (1024x722)

unnamed (7) (701x767)

unnamed (3) (402x521) 

SKK 2014-05-18 HÄSSLEHOLM INT
Domare: Torbjörn Skaar, Sverige

Bästa hane:
BIR
SE DK FIN NORD UCH
Balto

Ä: Susanne Hero

2. CERT
Tsachillie´s Alexander The Great
Ä: Kristina Milltegh

3. R-CERT
Coton Friend´s Enchanting Emile

4. NO-12 NORD JV-12 
Glasgow de Létoile de Procyon
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

Bästa tik:

2. CERT
Tsachillie´s Amazing Alice
Ä: Kristina Milltegh

3. NO VV-12 NO VV-13
NORD VV-12 SE UCH
River Lakes Invisible In Snow

Ä: Kenneth Hallestrand

Bästa valp:
BIR

River Lake´s Pretty Little Angel
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

Bästa veteran:
BIR
NO VV-12 NO VV-13
NORD VV-12 SE UCH
River Lakes Invisible In Snow

Ä: Kenneth Hallestrand

 

 cert Hässleholm

SKK 2014-05-18
PITEÅ NAT

Domare: Peter Mazura, Österrike

Bästa hane:

BIR
SE NO FI UCH NORD JV-11
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

Bästa tik:
BIM CERT
Ilaysa Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

Bästa valp:
BIR & BIS 4
-valp
White Forest Cinderella
Ä: Päivi Kääria 

1111BIRBIMPitea (1024x893) 
SDHK 2014-05-17 LULEÅ NAT
Domare: Svein Björnes, Danmark

Bästa hane:
BIR
SE UCH NO UCH FI UCH NORD JV-11
Flamencoton Cloud Nine

Ä: Ann-Charlotte Eriksson

Bästa tik:
BIM CERT
Ilaysa Du Haut Marais

Ä: Ann-Charlotte Eriksson

BIS 2
SE UCH NO UCH FI UCH NORD JV-11
Flamencoton Cloud Nine

Ä: Ann-Charlotte Eriksson
Domare: Ricky Loch-Romans, Holland

Bästa valp:
BIR & BIS 2-valp

White Forest Cinderella
Ä: Päivi Kääria
1111BIRoBIMLulea17maj (1024x531)

 

SKK 2014-05-11 LIDKÖPING NAT
Domare: Rafael Malo Alcrudo, Spanien

Bästa hane:

BIR CERT
Herocotts Jacquez Amiot

Ä: Susanne Hero

2. SE DK FIN NORD UCH
Balto

Ä: Susanne Hero

Bästa tik:
BIM
SE UCH NO UCH
Zinnycot´s Showgirl Lady Gaga

Ä: Lena Karlstedt

2. CERT
Herocotts Iselle Cartier
Ä: Gunilla Ekelund

Bästa valp:
BIR
Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt

Bästa Veteran:
BIR
NORD UCH SE-V 10
Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt

20140511_145143 (1024x555)
20140511_145451 (1024x778)

20140511_145451 (1024x778) 

SKK 2014-04-27 VÄSTERÅS NAT
Domare: Tanja Ahlman-Stockmari, Finland

Bästa tik:
BIM
SE UCH NO VV-12 NORD VV -12
NO VV -13

Riverlakes Invisible In Snow
Ä: Kenneth Hallestrand

Bästa valp:
BIR
River Lake´s Pretty Little Angel
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

Bästa Veteran:
BIR
SE UCH NO VV-12 NORD VV -12
NO VV -13

Riverlakes Invisible In Snow
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
FIKK  2014-04-26 Wasa INT
Domare: Göran Bodegård, Sverige


Bästa hane:
3. R-CACIB 
SE UCH NO UCH FI UCH NORD JV-11
Flamencoton Cloud Nine

Ä: Ann-Charlotte Eriksson

Bästa tik:
BIM, CERT
Ilaysa Du Haut Marais

Ä: Ann-Charlotte Eriksson 
IlaysaWasa26arpril (908x1024) 
SKK 2014-04-18 Kista INT 
Domare: Walter Jungblut, Tyskland 


Bästa Hane:
2. R-CACIB
SE DK FIN NORD UCH
Balto
Ä: Susanne Hero

3. R-CERT

Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero

Bästa Tik:

BIM CACIB
SE UCH NO UCH
Zinnycot´s Showgirl Lady Gaga
Ä: Lena Karlstedt


2. CERT

Herocotts Iselle Cartier
Ä: Gunilla Ekelund

Bästa Valp:
BIR
Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt

Bästa Veteran:
BIR
NORD UCH SE-V 10

Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt

BIM
SE UCH SE V-06
Sidus Diza
Ä: Christina Berggren
 IMGP7730 (644x800)

IMGP7697 (749x1024)

IMGP7706 (800x527)
SDHK 2014-04-13
SUNDSVALL NAT
Domare: Per Kr Andersen, Norge


Bästa hane:

1.BIR 
NORD JV-11 SE UCH 
NO UCH 
FI UCH
Flamencoton Cloud Nine

Ä: Ann-Charlotte Eriksson 

Bästa tik:
BIM
SE UCH NO UCH
Zinnycot´s Showgirl Lady Gaga

Ä: Lena Karlstedt

Bästa valp:
BIR & BIS 4-valp
Cotontrez Cancan Queen

Ä: Lena Karlstedt

Bästa veteran:
BIR
NORD UCH SE V-10
Zinnycot´s Hero of Tango

Ä: Lena Karlstedt
BirBimSDHK140413

4Cleo2

 

Zorrobo BIR veteran sdhk 140413
SKK 2014-04-12
SUNDSVALL NAT
Domare: Henry Stanley, Irland


Bästa hane:
BIR 
NORD JV-11 SE UCH 
NO UCH 
FI UCH
Flamencoton Cloud Nine

Ä: Ann-Charlotte Eriksson 

2. NORD UCH SE V-10
Zinnycot´s Hero of Tango

Ä: Lena Karlstedt

Bästa tik:
BIM
SE UCH NO UCH
Zinnycot´s Showgirl Lady Gaga

Ä: Lena Karlstedt

2. CERT
Ilaysa de Haut Marais

Ä: Ann-Charlotte Eriksson

Bästa valp:
BIR
Cotontrez Cancan Queen

Ä: Lena Karlstedt

Bästa veteran:
BIR
NORD UCH SE V-10
Zinnycot´s Hero of Tango

Ä: Lena Karlstedt

1BIRBIMV

Cleo BIR VALP SUNDSVALL 140412

2Zorro2
SKK 2014-03-22
MALMÖ INT
Domare: Jens Bruse, Tyskland


Bästa tik:
2. R-CERT 
Iselle Cartier
Ä: Gunilla Ekelund

3. R-CACIB

Tsachillies Glorius Cheyenne
Ä:Kristina Milltegh

Bästa veteran:
SE UCH NO VV-12 NORD
VV -12 NO VV -13

Riverlakes Invisible In Snow

Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 

SKK 2014-03-08
STÄNGNÄS INT
Domare: Jussi Liimatainen

Bästa hane:

1. CERT CACIB
SE DK FI UCH, NORD UCH
Balto
Ä: Susanne Hero


Bästa tik:
1. CERT
Ilaysa du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 


Bästa Veteran:
SE UCH NO VV-12 NORD
VV -12 NO VV -13

Riverlakes Invisible In Snow

Ä: Kenneth Hallestrand

 Strangnas2014 067
SKK 2014-01-06 
Göteborg INT 
Domare: Ann-Christin Johansson


Bästa hane:
4. R-CACIB
Balto

Ä: Susanne Hero

Bästa tik:
1. BIM CACIB 
C.I.B NORD UCH NORD V-11 NORD V-12 NO V-11 SE V-10
Karltofts Amazing Kicki

Ä: Kristina Milltegh

Bästa valp:
BIR 
Herocotts Iselle Cartier

Ä: Gunilla Ekelund
bim-My Dog (640x638)

BIR 6 jan -14 (640x563) 
SKK 2014-01-05 
Göteborg INT
Domare: Nina Karlsdotter

Bästa hane:
BIM, CERT, CACIB
Balto
Ä: Susanne Hero


3. Sidus Icebraker
Ä: Ewa Icerman Lindström

Bästa tik:
3. C.I.B NORD UCH NORD V-11 NORD V-12 NO V-11 SE V-10 
Karltofts Amazing Kicki

Ä: Kristina Milltegh

Bästa valp:
BIR
Herocotts Iselle Cartier

Ä: Gunilla Ekelund

BIM
Tsachillie´s Alexander The Great

Ä: Kristina Milltegh

Bästa Veteran:
BIR
SE UCH NO VV-12 NORD
VV -12 NO VV -13

Riverlakes Invisible In Snow
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand


20140105 GOTEBORG (768x800) (640x497)
BIR_o_BIM_5_jan_2014[1]