Coton de Tuléar Club

UTSTÄLLNINGSRESULTAT 2015

Detta gäller från 2013-01-16
Endast publicera utställningsresultat och tävlingsresultat på klubbens hemsida till de som är medlemmar i 
Coton De Tuléar Club Sverige.
Detta gäller från 2015-08-22
BIR, BIM, BIG och BIS för valp, vuxen, veteran och bästa uppfödar- och avelsklass samt hundar som vunnit vinnartitlar publiceras med bild. 
Resultat publiceras tom 4:e placering. 
BIR, BIM, BIG och BIS samt hundar som vunnit vinnartitlar i andra länder publiceras med bild. 
CERT och CACIB från andra länder publiceras med resultat men inga bilder, så det blir lika som publicering av svenska resultat.

 För att bild och resultat ska presenteras på hemsidan ska resultaten skickas in av hundens ägare som även ansvarar för riktigheten i insända resultat samt hundens titlar, namn och ägare.

 

 

2015-12-12 Stockholm INT
Domare: Torbjörn Skaar
 
 
Bästa hane-2:
R-CACIB
C.I.B, DK UCH, NORD UCH, B S-15, HS D-15, NORD JV-11 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik:
BIM
Nordisk vinnare -15
C.I.B DK UCH NORD UCH B VS-15 NORD V-15 NORD VV-15 LP1 RLD N RLD F VEUW-15 Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
Bästa tik-2:
CACIB, SE JV-14 SE UCH
Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt
 
Bästa tik-3:
CERT, R-CACIB
Lilysu Angels Beaty White Magic 
Ä: Nina Lundberg 
 
Bästa tik-4:
Nordisk juniorvinnare -15
R-CERT
NORD JV-15 Jadore Dior Du Haut Marais 
Ä: Ann-Charlotte Eriksson 
 

Bästa veteran tik:
BIR-veteran
Nordisk veteranvinnare -15
C.I.B DK UCH NORD UCH B VS-15 NORD V-15 NORD VV-15 LP1 RLD N RLD F VEUW-15 Mayaroz Marguerite De Navarre 
Ä: Ann-Charlotte Eriksson  
 
 
BIM-veteran:
Nordisk veteranvinnare -15
 
NORD UCH SE V-10 NO VV-14 NORD VV-14
Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt
               

                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
151212 Stockholm BIRoBIM151212 StockholmNordiskJuniiorVinnare151212 Stockholm BIRBIMVeteran 
_1030368
Liepaja, Lettland 2015-12-06 NAT
Domare: Petr Rehanek, Tjeckien
 
 
Bästa hane:
BIR, BIG-5
NO UCH, NORD UCH, LV CH, EE CH, LT CH, BALT CH Sidus Icebreaker
Ä: Eva Eiserman Lindström
 
 
 
 
 
 
 
 
 
151206 Liepaja BIR
Liepaja, Lettland 2015-12-05 NAT
Domare: Olga Goncaruk, Ukraina
 
 
Bästa hane:
CERT, BIR
Ny LV CH & BALT CH

NO UCH, NORD UCH, LV CH, EE CH, LT CH, BALT CH Sidus Icebreaker
Ä: Eva Eiserman Lindström

 

 

 

 

151205 Liepaja BIR 
Växjö 2015-10-31 INT
Domare: Kitty Sjong, Danmark
 
 
Bästa hane -2:
R-CERT, R-CACIB
River Lake´s Ontario True Flame
Ä: Agneta Josefsson
 
 
Bästa tik:
CACIB, BIR
Se uch Se V-14 Tsachillie's Amazing Alice
Ä: Kristina Milltegh
 
 
Domare valp: Johan Andersson
 
Bästa valp hane:
BIR-valp
Cottelyckans Forever Love
Ä: Ulrika Hägg
 
 
Bästa valp tik:
BIM-valp
Cottelyckans Lovely Pearl Of Lily
Ä: Agneta Josefsson
 
 
Bästa uppfödargrupp:
HP
Kennel Tsachillies
 
 
 
 
151031 Växjö Bir o Bim151031 Växjö bir o bim valp
Hannover 2015-10-25 INT
Domare: Stefan Sinko, Slovenien
 
 
Bästa tik:
CERT, CACIB, BIM
Jadore Dior Du Haut Maraisc
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
151025HannoverJadore
Dortmund 2015-10-18 INT
Domare: Hans-Erhard Guttner,Tyskland
 
 
Bästa hane:
CERT, BIR
Bundessieger 2015
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa veteran:
CERT, BIR-veteran, BIS-3 veteran
Bundes-Veteranensieger 2015
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F VEUW 15 Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä; Ann-Charlotte Eriksson
 
 
151018CloudNineBundessieger2105151018BIS3VeteranLisen
Unna Königsborn, Tyskland 2015-10-17 NAT
Domare: 
 
 
Bästa hane:
CERT, BIM
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa veteran:
CERT, BIR-veteran, BIS-3 veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F VEUW 15 Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
 
 
20151017UnnaMessiLisen
Dortmund , Tyskland 2015-10-16 INT
Domare: Martha Heine, Tyskland
 
 
Bästa hane:
BIR
Herbst-Sieger Dortmund
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
20151016HerbstsiegerCDTC
Hamar, Norge 2015-10-17 INT
Domare: Frode Jevne
 
 
Bästa hane-2:
CERT
Norsk juniorvinnare -15
SE JV-15 Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg
 
 
Bästa tik-2:
CERT, R-CACIB
River Lake’s Rain-Drop
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa  tik-4, Bästa veteran tik:
BIR-veteran
Norsk veteranvinnare -15
SE UCH, NO VV-12, NORD VV-12, NO VV-13 River Lake’s Invesible In Snow
Ä: Kenneth Hallestrand
 
knut NOJV-15 
Rakvere, Estland 2015-10-17 NAT
Domare: Nikolay Sedykh, Ryssland
 
 
Bästa hane:
CERT, BIM
Ny EE CH champion
LT CH , NO UCH, NORD UCH  Sidus Icebreaker
Ä: Eva Eiserman Lindström
IMGP1840
Timrå 2015-10-11 NAT
Domare: Tuula Plathan, Finland
 
 
Bästa hane:
CERT, BIR, BIS-2 unghund
SE JV-15 Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg
 
 
Bästa hane-2:
BIM-veteran
NORD UCH SE V-10 NO VV-14 NORD VV-14
Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt
 
Bästa hane-4:
C.I.B  DK UCH NORD UCH NORD JV-11
Flamencotton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik & Bästa veteran:
BIM & BIR-veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F VEUW 15
Mayaroz Marguerite Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
  
Bästa tik-2:
CERT
Lilysu Angels Beauty White Magic
Ä: Nina Lundberg

Bästa tik-3;
SE JV-14 SE UCH
Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt
 
Bästa tik-4:
BIS 4 Junior
Absolut Cotte Miss Claudia 
Ä: Tomas Pettersson & Barbro Pettersson 
 
151011 Timrå bir o bim151011 Timrå BIS 4 junior 
Sundsvall 2015-10-10 INT
Domare: Annika Ulltveit-Moe
 
 
Bästa hane:
CERT, BIM
SE JV-15 Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg.
 
 
Bästa tik:
BIR
Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson 
 

Bästa tik-2:
R-CERT, CACIB
River Lake’s Rain-Drop
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 

Bästa tik-3:
R-CACIB
SE JV-14 SE UCH
Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt
 

Bästa tik-4 & Bästa veteran:
BIR-veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F VEUW 15
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 

BIM-veteran,
NORD UCH SE V-10 NO VV-14 NORD VV-14
Zinnycot´s Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
151010 Sundsvall bir o bim151010 Sundsvall bir o bim veteran 
Eckerö, Åland 2015-09-27 INT
Domare: Saija Juutilainen
 
 
Bästa hane:
CERT, CACIB, BIR
SE JV-15 Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg
 
 
Bästa hane-2:
SE JV-14 Incognito Du Castel De La Roche AUX
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren
 
 
Bästa tik:
CERT; CACIB; BIM
River Lake’s Rain- Drop
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
150927 Eckerö bir o bim
Eslöv 2015-09-13 NAT
Domare: Jussi Liitmatainen, Finland
 
 
Bästa hane:
BIR
SE NO DK NORD UCH NORD JV-14 NO JV-14 Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa hane-2:
CERT
Tsachillie's Skirner of Scandia
Ä: Jytte Bröchner
 
 
Bästa tik:
CERT, BIM
SE JV-15 NORD JV-14
Herocotts Love Of Lavendel

Ä: Susanne Hero

 

Bästa tik-2 & Bästa veteran:
BIR-Veteran
SE UCH Herocotts Smilla
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa uppfödargrupp:
Herocotts

 

 

 

 

 

 

 

 

150913 ESLOV bir o bim150913 Eslöv bästa uppfödargrupp 
Tågarp 2015-09-12 NAT
Domare:
 
 
Bästa hane-2:
R-CERT
Tsachillie's Skirner of Scandia
Ä: Jytte Bröchner
 
 
Högbo 2015-09-12 INT
Domare: Tuire Okkola, Finland
 
 
Bästa hane & Bästa veteran hane:
BIM & BIM-Veteran
SE V-10 NORD UCH NO VV-14 NORD VV-14 Zinnycot´s Hero Of Tango
Ä: Lena Karlstedt
 
 
Bästa tik:
CERT, CACIB, BIR
Ny SE UCH Champion
SE JV-14 Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt
 
 
Bästa tik-2 & Bästa veteran tik:
BIR-Veteran, BIS-2-Veteran
VEUW-15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
BIM & BIR Högbo 150912150915 Högbo biro bim veteran150915 Högbo bis-2 veteran
Öland 2015-09-05 NAT
Domare: Bengt-Åke Bogren
 
 
Bästa hane:
CERT, BIR
Absolut Cotte Mr Cadillac
Ä: Birgith Durkfeldt
 
 
Bästa tik:
CERT, BIM
Absolut Cotte Miss Beatrice
Ä: Gittan Adamsson & Tomas Pettersson
 
 
Bästa tik-2:
R-CERT
Absolut Cotte Miss Claudia
Ä: Tomas Pettersson & Barbro Pettersson
 
 
Bästa veteran tik:
BIR-veteran
Vancot Jill Johnnson
Ä: Gittan Adamsson & Tomas Pettersson
 
Domare valp: Boo Lundström 
 
Bästa valp hane:
BIM-valp
Cottelyckans Forever Love
Ä: Ulrika Hägg
 
 
Bästa valp tik:
BIR-valp
Cottelyckans Lovely Pearl Of Lily
Ä: Agneta Josefsson
 
 
 
 
150905 Öland bir o bim150905 Öland bir veteran150905 Öland bir valp - kopia 
Oslo 2015-09-04 INT Euro dog show
Domare: Karl-Erik Johansson
 
 
Bästa tik-3 & Bästa veteran tik
Europa veteran vinnare-15
VEUW-15 C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
EUVW15Mayaroz
Visby 2015-08-30 INT
Domare: Dimitri Antonopoulus, Grekland
 
 
Bästa hane:
CACIB, BIM
NORD UCH, NO UCH, LT CH Sidus Icebreaker
Ä: Eva Eiserman Lindström
 
 
Bästa tik-2:
R-CERT, R-CACIB
Lilysus Angels Beaty White Magic
Ä: Nina Lundberg
 
150830 Visby bir o bim
Visby 2015-08-29 NAT
Domare: Dedy Thahjono, Indonesien
 
 
Bästa hane:
BIR
NORD UCH, NO UCH, LT CH Sidus Icebreaker
Ä: Eva Eiserman Lindström
 
 
Bästa tik-2:
R-CERT
Semper Amigo Ma Fleur Rose
Ä:Eva Eiserman Lindström
 
 
Bästa tik-3:
Lilysus Angels Beaty White Magic
Ä: Nina Lundberg
150829 Visby bir o bim
Backamo 2015-08-23 NAT
Domare: Sonia Pagani, Italien
 
 
Bästa hane:
CERT, BIM
Tsachillie's Fricco of Scandia
Ä: Monica Sjöstrand
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
BIR och BIM Backamo 150823
Täby 2015-08-23 Rasspecial NAT
Domare: Bengt-Åke Bogren
 
 
Bästa hane-2:
CERT, BIS-junior
Kenzo Whithe Pearl Of Madagaskar
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa hane-3:
R-CERT, BIS-2 unghund
Jeniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg
 
 
Bästa tik:
CERT, BIM
Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson 
 
 
Bästa tik-2
BIR-veteran, BIS 2 veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson


Bästa tik-3:
SE UCH NO UCH 
Zinnycot´s Showgirl Lady Gaga
Ä: Lena Karlstedt
 
 
 
Bästa tik-4:
River Lake’s Rain-Drop
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa valp hane:
BIM-valp
Absolut Cotte Mr Cadillac
Ä: Birgith Durkfeldt
 
 
Bästa valp tik:
BIR-valp, BIS-valp
River Lake’s  Touch Me
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa valp tik-2:
River Lake’s Somting Special
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa veteran hane:
BIM-veteran
SE-V10 SE UCH NO UCH FI UCH NORD UCH  NO VV-14 NORD VV-14 Zinnycot´s Hero Of Tango
Ä: Lena Karlstedt
 
 
BIS hundar:
 
BIS 1 Valp: River Lake’s Touch Me
 
BIS 1 Junior: Kenzo White Pearl of Madagaskar
 
BIS 2 Unghund: Jenniffas Knock Out
 
BIS 2 Veteran: Mayaroz Marguerite de Navarre
 
150823 Täby bir o bim150823 Täby bir veteran150823 Täby bir o bim valp150823 Täby BIS hundar
Täby 2015-08-22 NAT
Domare: Kurt Nilsson
 
Bästa hane-2:
BIM - Veteran
SE-V10 SE UCH NO UCH FI UCH NORD UCH  NO VV-14 NORD VV-14 Zinnycot´s Hero Of Tango
Ä: Lena Karlstedt

 
Bästa hane-3:
CERT
Kenzo White Pearl Of Madagaskar
Ä: Ewa  & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa tik:
CERT, BIM
Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik-2:
R-CERT
Lilysus Angels Beaty White Magic 
Ä: Nina Lundberg
 
 
Bästa tik-3:
BIR-veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik-4:
SE UCH NO UCH 
Zinnycot´s Showgirl Lady Gaga
Ä: Lena Karlstedt
 
 
 
Bästa valp hane:
BIR-valp
Absolut Cotte Mr Cadillac
Ä: Birgith Durkfeldt
 
 
Bästa valp tik:
BIM-valp
Absolut Cotte Miss Claudia
Ä: Tomas Pettersson & Barbro Pettersson
150822 Täby bir o bim150822 Täby bir o bim veteran150822 Täby bir o bim valp
Norrköping 2015-08-16  INT
Domare: Dan Ericsson
 
 
Bästa hane-3:
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik:
CERT, BIM
Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik-4:
NO JV-12 Glerup's Moonlight In Vermont
Ä: Ewa Hallestrand
 
 
Bästa veteran tik:
BIR-veteran
Vancot Jill Johnsson
Ä: Gittan Adamsson & Tomas Petterson
 
 
Domare valp: Helle Viitkar
 
Bästa valp hane:
BIR-valp
Absolut Cotte mr Cadillac
Ä: Birgith Durkfeldt
 
 
Bästa valp tik:
BIM -valp
River Lake’s Somting Special
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
150816 Norrköping bir o bim150816 Norrköping bir o bim valp
Eskilstuna 2015-08-15 NAT
Domare: Svein Helgesen, Norge
 
 
Bästa hane:
CERT, BIM
Kenzo White Pearl Of Madagaskar
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa hane-2:
SV JV-14 SE UCH  I
Incognito Du Castel De La Roche Aux Fees
Ä: Ewa Hallestrand
 
 
Bästa hane-3:
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik:
CERT, BIR, BIG-2
Jadore Dior Du Haut Marias
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik-3:
River Lake’s Rain-Drop
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa veteran tik:
BIR-Veteran
Vancot Jill Johnsson
Ä: Gittan Adamsson & Tomas Pettersson
 
 
Bästa valp hane:
BIM-valp
River Lake’s Temptation
Ä: Lena Tohlsson
 
 
Bästa valp tik:
BIR-valp
Absolut Cotte Miss Claudia
Tomas Pettersson & Barbro Pettersson
 
150815 Eskilstuna BiroBim150815 Eskilstuna bir-veteran150815 Eskilstuna bir o bim valp
Askersund 2015-08-09  NAT
Domare: Annika Ulltveit- Moe
 
 
Bästa hane:
CERT, BIM
SE UCH, SE JV -14
Incognito Du Castel De La Roche Aux Fees
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren
 
 
Bästa hane-2:
R-CERT
Kenzo White Pearl Of Madagaskar
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa veteran tik:
BIR-Veteran
Vancot Jill Johnsson
Ä: Gittan Adamsson & Tomas Petterson
 
 
Bästa valp hane:
BIM-valp
Absolut Cotte Mr Cadillac
Ä: Birgith Durkfeldt
 
 
Bästa valp tik:
BIR-valp
Absolut Cotte Miss Claudia
Ä: Tomas Pettersson & Barbro Pettersson
150809 Askersund bim150809 Askersund biro bim valp
Ronneby 2015-08-08 INT
Domare: Aleksandra Palumbo, Serbien
 
 
Bästa hane-2:
R-CACIB
SE UCH Tsachillies Alexander the Great
Ä: Kristina Milltegh
 
 
Bästa hane-4:
Kenzo White Pearl Of Madagaskar
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa tik:
CACIB, BIR
SE UCH Tsachillie's Amazing Alice
Ä: Kristina Milltegh
 
 
Bästa tik-3:
R-CERT
Kaltoft’s Lovely Lily
Ä: Agneta Josefsson
 
 
Bästa tik-4:
River Lake’s Night Flight To Venus
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa valp hane:
BIR-valp
Cottelyckans Forever Love
Ä: Ulrika Hägg
 
 
Bästa valp tik:
BIM-valp
Absolut Cotte Miss Cluadia
Ä: Tomas Pettersson & Barbro Pettersson
150808 RONNEBY bir150808 Ronneby biro bim valp
Druskininkai Litauen 2015-08-07 INT
Domare: Tino Pehar, Kroatien
 
 
Bästa hane:
CERT, CACIB, BIR
Ny LT CH Champion
NORD N UCH Sidus Icebreaker
Ä: Eva Eiserman Lindström
IMGP1589
Svenstavik 2015-08-01 INT
Domare: Birgitta Svarstad
 
 
Bästa hane:
BIM & BIM-Veteran
SE V -10 NORD UCH NO VV-14 NORD VV-14
Zinnycot´s Hero Of Tango
Ä: Lena Karlstedt
 
 
Bästa tik:
CERT, CACIB, BIR
SE JV-14 Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt
 
 
Bästa tik-2:
R-CERT
Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik-3:
BIR-Veteran 
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
150801 Svenstavik Bir o Bim150801 Svenstavik Bir-veteran
 Ransäter 2015-07-26 INT
Domare: Hans Boelaars
 
 
Bästa hane:
CERT, CACIB, BIM
Ny  SE UCH Champion
Tsachillie's Alexander The Great
Ä: Kristina Milltegh
 
 
Bästa tik:
CERT, CACIB, BIR, BIG-3
Ny SE UCH Champion
Tsachillie's Amazing Alice
Ä: Kristina Milltegh
150726 Ransäter bir o bim 
Köping 2015-07-19 INT
Domare: Maria Gabriela Veiga
 
 
Bästa tik:
BIR & BIR-Veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F 
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä; Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik-2:
CERT, CACIB
Absolut Cotte Miss Beatrice
Ä: Gittan Adamsson & Tomas Pettersson
 
 
Bästa tik-3:
R-CERT, R-CACIB
NO JV-12 Glerup's Moonlight In Vermont
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren
 
 
Bästa valp hane:
BIM-valp
Absolut Cotte Mr Cadillac
Ä: Birgith Durkfeldt
 
 
Bästa valp tik:
BIR-valp
Absolut Cotte Miss Claudia
Ä: Tomas Pettersson & Barbro Pettersson
 
 
150719 Köping Bir & Bir veteran150719 Köping bir o bim valp 
Vejen, Danmark 2015-07-18 Nat
Domare: 
 
 
Bästa tik:
CERT, BIR
Tsachillie's Amazing Matilda
Ä: Rikke Lauridsen
150718 Vejen Bir
Köping 2015-07-18 NAT
Domare: Mikael Nilsson
 
 
Bästa tik:
CERT, BIR
River Lake’s Rain-Drop
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa tik-2:
Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik-3:
BIR-Veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa valp tik:
BIR-valp
Absolut Cotte Miss Claudia
Ä: Tomas Petterson & Barbro Pettersson 
20150718_Köping Bir150718 Köping Bir veteran150718 Köping bir-valp 
Vejen, Danmark  2015-07-17 NAT
Domare: Michael Hill
 
 
Bästa tik:
CERT, BIM, BIS-junior-4
Tsachillie's Amazing Matilda
Ä: Rikke Lauridsen
150717 Vejen BIM 
Tvååker 2015-07-11 NAT
Domare: Anna Redlicka, Polen
 
 
Bästa hane-2:
R-CERT
Tsachillie's Alexander the Great
Ä: Kristina Milltegh
 
 
Bästa tik:
CERT, BIR
Tsachillie's Amazing Matilda
Ä: Rikke Lauridsen
 
 
Bästa tik-3:
Tsachillie's Amazing Alice
Ä: Kristina Milltegh
 
 
Bästa avelsklass:
HP
Kennel Tsachillies
 
 
2015-07-11 Tvååker biro bim2015-07-11 Tvååker Avelklass
 
Uleåborg, Finland 2015-07-11 INT
Domare: Maja Korosec
 
Bästa tik-3:
CERT
Bahira De Bergidum Coton
Ä: Ewa Isaksson
 
 
 
 
Tvååker 2015-07-10 INT
Domare: Liz-Beth Liljeqvist
 
 
Bästa hane-3:
R-CERT
River Lake´s Ontario True Flame
Ä: Agneta Josefsson
 
 
Bästa hane-4:
Tsachillie's Skirner of Scandia
Ä: Jytte Bröchner
 
 
Bästa tik:
CACIB, BIR
Tsachillie's Glorius Cheyenne
Ä: Kristina Milltegh
 
 
Bästa tik-3:
Tsachillie's Amazing Alice
Ä: Kristina Milltegh
 
 
Bästa avelsgrupp:
HP
Kennel Tsachillies
 
 
2015-07-10 Tvååker Bir o Bim2015-07-11 Tvååker Avelklass 
Piteå 2015-07-05 Int
Domare; Marja Talvitie, Finland

Bästa hane-3; Bästa Veteran
BIR-Veteran
NORD UCH SE V-10 NO VV-14 NORD VV-14
Zinnycot´s Hero Of Tango
Ä; Lena Karlstedt

 BIM- Veteran 
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F 
Mayaroz Marguerite De Navarre 
Ä: Ann-Charlotte Eriksson 
 
Bästa valp tik:
BIR-valp, BIS-4 valp
Bahira De Bergidum Coton
Ä: Ewa Isaksson

Domare: Carol Mulcahy, Irland 
 
 
 
150705 Piteå bir-valp
BIR Veteran Piteå 2015 
Luleå 2015-07-04 NAT
Domare: Annika Ulltveit-Moe Norge 
 
Bästa tik:
CERT, BIR
Jardore Diore De Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson 
 
Bästa tik-3, Bästa veteran tik:
BIM- Veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

Bästa hane; 
BIM, BIR-Veteran BIS-3 Veteran
NORD UCH SE V-10 NO VV-13 NORD VV-13
Zinnycot´s Hero Of Tango
Ä; Lena Karlstedt
 
 
Bästa valp tik:
BIR-valp
Bahira De Bergidum Coton
Ä: Ewa Isaksson
 
 
 
150704 Luleå BIRoBIMBIR o BIM-Veteran Piteå 2015150704 Luleå bir-valp 
Trondheim, Norge 2015-07-04 INT
Domare: Tino Pehar, Kroatien
 
 
Bästa hane:
CERT, CACIB, BIR
Ny NO UCH Champion.
SE UCH, DK UCH, FI UCH, NORD UCH
Sidus Icebreaker
Ä Eva Eiserman Lindström
 
 
Bästa tik:
CERT, CACIB, BIM
Lilysus Angels Beaty White Magic
Ä: Nina Lundberg
 
150704 Trondheim bir o bim
Alfta 2015-07-04 NAT
Domare: Juha Putkonen, Finland
 
 
Bästa tik:
CERT, BIR
NO JV-12 Glerup's Moonlight In Vermont
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren
 
 
Bästa tik-2:
R-CERT
River Lake’s Night Flight To Venus
Ä: Ewa o Kenneth Hallestrand
150704 Alfta bir
Borås 2015-06-28 NAT
Domare: Refet Hadzic, Bosnien-Herzigovina
 
 
Bästa hane:
BIR
SE UCH NO UCH DK UCH NORD UCH NORD JV-14 NO JV-14 Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa hane-2
CERT
River Lake’s Ontario True Flame
Ä: Agneta Josefsson
 
 
Bästa tik:
CERT, BIM
Herocotts Kaluha Rose
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa veteran tik:
BIR- veteran
SE UCH Herocotts Smilla
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa uppfödargrupp:
Herocotts
 
 
 
 
 
 
 
150628 Borås bir o bim150628 Borås bir veteran150628 Borås uppfödargrupp 
Borås 2015-06-27 NAT
Domare: Howard Ogden, England
 
 
Bästa hane: 
CERT, BIM
NY SE, NO , DK , NORD UCH CHAMPION
NORD JV-14 NO JV-14 Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa tik:
CERT, BIR
SE JV-15 NORD JV-14 Herocotts Love Of Lavendel
Ä: Susanne Hero
 
 
 
Bästa tik-4, Bästa veteran tik:
BIR-Veteran
SE UCH Herocotts Smilla
Ä: Susanne Hero
 
 
 
Bästa uppfödargrupp:
BIS-3
Herocotts
150627 Borås bir o bim150627 Borås bir veteran150627 Borås uppfödargrupp
Gällivare 2015-06-27 INT
Domare: Hans Almgren
 
 
Bästa Hane:
BIR, CACIB
C.I.B, DK UCH, NORD UCH, NORD JV-11
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa hane-3, Bästa veteran hane:
BIR-Veteran
SE V-10 NORD UCH NO VV -14 NORD VV -14
Zinnycots Hero of Tango
Ä: Lena Karlstedt
 
 
Bästa tik:
BIM, CERT
Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik-2:
R-CERT, CACIB
SE JV-14 Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt
 
 
Bästa tik-4, Bästa veteran tik:
BIM-Veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa valp tik:
BIR- valp, BIS-4 valp
Bahira De Bergidum Coton
Ä: Ewa Isaksson
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
150627 Gällivare bir o bim150627 GallivareVetBiroBim150627 gällivare bir-valp
Vännäs 2015-06-13 NAT
Domare: Zlatko Kraljic, Kroatien
 
 
Bästa tik:
BIR, CERT
Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik-2, Bästa veteran tik:
BIR-Veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
 
150613 vännas bir150613 vännas bir veteran
Norrköping 2015-06-07 NAT
Domare: Tino Pehar, Kroatien
 
 
Bästa hane:
BIR, CERT
SV JV-15 Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg & Christina Berggren
 
 
Bästa hane-3:
NORD JV-14, NO JV-14
Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa hane-4:
Kenzo White Pearl Of Madagaskar
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa tik, Bästa veteran tik:
BIM, BIR- Veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik-2:
CERT
Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik-3:
Vancot Jill Johnsson
Ä: Gittan Adamsson & Tomas Pettersson
 
 
Bästa tik-4:
Herocotts Kaluha Rose
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa valp hane:
BIM
Absolut Cotte Mr Cadillac
Ä: Birgith Durkfelt
 
 
Bästa valp tik:
BIR
Absolut Cotte Miss Claudia
Ä: Tomas Pettersson & Barbro Pettersson
 
150607 Norrköping bir o bim150607 Norrköping bir veteranNorrköping 150607
Vänersborg 2015-06-06 INT
Domare: Rony Doedijns, Holland
 
 
Bästa tik:
BIM, CERT
Herocotts Kaluha Rose
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa tik-4, Bästa veteran tik:
BIR-Veteran, BIS 3-veteran
SE UCH Herocotts Smilla
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa uppfödargrupp:
BIS 1
Herocotts
 
VANERSBORG BIM 150606 VANERSBORG BASTA VETERAN 150606UPPF_LORD_01 (1)
Norrköping 2015-06-06 NAT
Domare: Svein Erik Björnes, Danmark
 
 
Bästa hane:
BIR 
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa hane-2:
CERT
Kenzo White Pearl Of Madagaskar
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa tik:
BIM
Jadore Dior Du Haut Marais 
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa veteran tik:
BIR-Veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa valp hane:
BIM
Absolut Cotte Mr Cadillac
Ä: Birgith Durkfelt
 
 
Bästa valp tik:
BIR
Absolut Cotte Miss Claudia
Ä: Tomas Pettersson & Barbro Pettersson
BIRoBIM norrköping 150606BestVeteran norköping 150606DSC_1594
Drammen, Norge 2015-06-06 INT
Domare: Diane Andersson, USA
 
 
Bästa hane-2:
CERT
Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg & Christina Bergren
 
 
Bästa tik:
BIM, CERT
Riverlake´s Rain-drop
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa tik-2
CACIB
SE UCH, FI UCH Sidus Hilda Of Hera
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
Drammen -150606
Österbybruk 2015-05-31
Domare: Harto Stockmari, Finland
 
 
Bästa hane:
CERT, BIM
SV JV-15 Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg & Christina Bergren
 
 
Bästa tik & Bästa veteran tik:
BIR, BIR-Veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik-2: 
CERT, CACIB 
SE JV-14 Cotontrez Cancan Queen
Ä: Lena Karlstedt 
 
 
Bästa tik-3:
R-CERT, R-CACIB
Lilysu Angels Beauty White Magic
Ä: Nina Lundberg  
 
 
Bästa tik-4:
River Lake’s Rain-Drop
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 
 
Bästa valp tik:
BIR-Valp
Absolut Cotte Miss Claudia
Ä: Tomas Pettersson & Barbro Pettersson
 
 
150531 Österbybruk150531 Österbybruk bir-valp 
Hässleholm 2015-05-17 INT
Domare: Joo Schepers, Holland
 
 
Bästa hane: 
BIR, CERT, CACIB
NORD JV -14, NO JV -14
Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa tik-2:
R-CERT, R-CACIB
Herocotts Kaluha Rose
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa tik-4, Bästa veteran tik:
BIR-veteran
SE UCH Herocotts Smilla
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa valp hane:
BIR-Valp
Tsachillie's Fricco of Scandia
Ä: Monica Sjöstrand
 
 
Bästa välp tik:
BIM-Valp
Tsachillie's Amazing Matilda
Ä: Rikke Lauridsen
20150517 HASSLEHOLMHässleholm 150517 Bir o Bim valp
Piteå 2015-05-17  NAT
Domare: Svein Bjarn Helgesen, Norge
 
 
Bästa tik:
BIR, CERT
Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa veteran tik:
BIR-Veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa valp tik:
BIR-Valp, BIS 3
Bahira De Bergidum Coton
Ä: Eva Isaksson
 
Domare: Gunnar Norlin.
 
 
 
 
 
 
 
1BIRoBIM17maj1BastaVeteran17maj015
Luleå 2015-05-16 NAT
Domare: Svante Frisk
 
 
Bästa hane:
BIM
C.I.B DK UCH NORD UCH NORD JV-11 Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik:
BIR, CERT, BIS 1 Junior, BIS 2
Jadore Dior Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa tik 2:
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Bästa veteran tik:
BIR- veteran, BIS 2 Veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
 
BIRoBImSDHK150516BIRVeteranBIS2Veteran150516
Ålesund, Norge 2015-05-09 INT
Domare: Andreas Schemel, Österike
 
Bästa tik:
BIM, CERT
Semper Amigo Ma Fluer Rose
Ä. Eva Eiserman Lindström
 
 
150509 Ålesund
Västerås 2015-04-26 NAT
Domare: Andrzsej Kazmierski, Polen
 
Bästa tik & Bästa veteran tik:
BIR & BIR- Veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä. Ann-Charlotte Eriksson
 
Bästa tik-2:
CERT
Jadore Dior Du Haut Marais
Ä. Ann-Charlotte Eriksson.
 
 
Västerås 150426 BIRLisenCertJadore1
Kista 2015-04-05 INT
Domare: Ramune Kazlauskaite, Litauen
 
 
Hane:
SVENSK JUNIORVINNARE 2015
SE JV-15 Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg & Christina Berggren
 
 
Bästa tik-4:
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä. Ann-Charlotte Eriksson.
 
 
Bästa veteran tik-2:
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä. Ann-Charlotte Eriksson
 
 
Tik:
SVENSK JUNIORVINNARE 2015
SE JV-15, NORD JV-14
Herocotts Love Of Lavendel.
Ä Sussane Hero
  
 
Bästa valp tik:
BIR-Valp
Jadore Dior Du Haut Marais
Ä. Ann-Charlotte Eriksson.
 
 
11287101_1112566482093511_1934162209_nKista 150405 BIRValpJadore
Malmö 2015-03-29 INT
Domare: Karin Voye, Tyskland
 
 
Bästa hane-3:
R-CACIB
NORD JV -14, NO JV -14
Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa tik & Bästa veteran tik:
BIM & BIR- Veteran
C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLD N RLD F
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä. Ann-Charlotte Eriksson.
 
 
Bästa tik-3
CERT
NORD JV -14 Herocotts Love Of Lavendel
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa uppfödargrupp:
Herocotts
 
BIRVetBIMLisen Malmö 150329
Strängnäs 2015-03-14 INT
Domare: Bengt-Åke Bogren
 
 
Bästa hane:
CERT, BIR
Jenniffas Knock Out
Ä: Jennie Lindberg & Christina Berggren
 
 
Bästa hane- 2:
CACIB
NORD JV -14, NO JV -14
Herocotts Jaques Amiot
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa tik:
BIM, CERT
NORD JV-14 Herocotts Love Of Lavendel
Ä: Sussane Hero
 
 
Bästa tik-2:
R-CERT; CACIB
Lilysu Angels Beauty White Magic
Ä. Nina Lundberg
 
 
Bästa valp tik:
BIR-valp
Jadore Dior Du Haut Marais.
Ä. Ann-Charlotte Eriksson.
 
STRANGNASBIRValpStrangnasJadore
Bö, Norge 2015-02-22 INT
Domare: Kornelija Butrimova, Litauen
 
 
Bästa hane:
BIR, CERT, CACIB, BIG 1
NORD JV -14, NO JV -14
Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa tik:
BIM, CERT
Herocotts Kaluha Rose
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa tik-3:
CACIB
SE UCH Herocotts Smilla
Ä: Susanne Hero
 
 
BOHELMER BO 150222
Göteborg 2015-01-04 INT
Domare: Henrik Johansson, Sverige
 
 
Bästa hane:
BIR, CERT, CACIB, BIG 1
NO JV-14, NORD JV-14
Herocotts Jacques Amiot
Ä. Susanne Hero
 
 
Bästa tik:
BIM, CERT, CACIB
Rosencotts Magic Star
Ä. Lisa & Yvette Karlsson
 
 
Bästa tik-2:
R-CERT
NORD JV-14 Herocotts of Lavendel
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa veteran tik:
BIR-Veteran
Vancot Jill Johnsson
Ä: Gittan Adamsson & Tomas Pettersson
 
 
Bästa valp tik:
BIM-Valp
Semper Amigo Ma fleur Rose
Ä. Eva Eiserman Lindström
 
 
 
 
Gbg 150104 BIR-BIMGbg 150104 BIG-1DSC_1134 
 Göteborg 2015-01-03 INT
Domare: Eugene Blake, USA
 
 
Bästa hane:
BIR, CACIB
SE, FI, DK , NORD UCH
Sidus Icebreaker
Ä. Eva Eiserman Lindström
 
 
Bästa hane-2:
CERT
NO JV-14 NORD JV-14
Herocotts Jacques Amiot
Ä: Susanne Hero
 
 
Bästa tik:
BIM, CERT
NORD JV-14
Herocotts Love of Lavendel
Ä. Susanne Hero
 
 
Bästa veteran tik:
BIR-Veteran
Vancot Jill Johnsson
Ä: Gittan Adamsson & TomasPettersson
 
 
Bästa valp tik:
BIR-Valp
Semper Amigo Ma Fleur Rose
Ä. Eva Eiserman Lindström.
 
150103 GöteborgGbg 150103 BIR-BIMGbg 150103 bir-valp