Coton de Tuléar Club

UTSTÄLLNINGSRESULTAT 2010

 


Utställningsresultat 2010

December
Stockholm Hundmässa Int. 2010-12-19
Domare: Arne Foss

 
BIR-tik - BIM-hane

BIR TIK

 


Zinnycot’s Quality Of Coconut


Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
CERT | BIR

 

BIM HANE

SE UCH
Coton Garden’s Viskum Album 


Ägare: Nisse Lindholm
 
RESULTAT
BIM

 

CACIB TIK

SE V-10
Kaltoft's Coton Amazing Kicki


Ägare: Kristina Milltegh

CACIB

 

November
Nordisk Vinnarutställning i Lilleström / Norge 2010-11-28
Domare: Svend Løvenkjær från Danmark
 
BIM-hane - BIR-tik

BIR TIK

Nord-10 PM. JV-09, PMV-09
Ivy of The Colourful White


Ägare: Jenni Peltola, Finland
 
RESULTAT
BIR

 

BIM HANE

Nord-10 C.I.BFIN SE EELV LT UCH
Guajiro White-Hope


Ägare: Elja Mäkelä, Finland
 
RESULTAT
BIM

 

 
Bästa juniorhane - Bästa juniortik

Bästa Juniorhane / Nordisk Juniorvinnare-2010

Nord JV-10 
Herocotts Spirit Of Freedom


Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
Bästa juniorhane | Nord JV-10

 

Bästa Juniortik / Nordisk Juniorvinnare-2010

Nord JV-10
Ginilles Miss Mercedes


Ägare: Liv Sesseng Johansen
 
RESULTAT
Bästa juniortik | Nord JV-10

 

Oktober
Växjö 5 november 2010
Domare: Ann-Christin Johansson

BIM HANE - BIR TIK

BIR TIK

 

SE V-10 
Kaltoft's Coton Amazing Kicki


Ägare: Kristina Milltegh
 
RESULTAT
CERT | CACIB | BIR

     

 

 

BIM HANE / Svensk Champion

 

SE UCH 
Cottelidi's Elliot


Ägare: Lis Straarup Ellman
 
RESULTAT
CERT | CACIB | BIM | SE UCH

  

 

 


BIR VALP TIK



French Melody Des Fleurs d'Aloes


Ägare: Jessica Olsson
 
RESULTAT
HP | BIR VALP

 

Letohallen 30 oktober 2010
Domare: John Muldon, Irland

BIM TIK


INT UCH | NORD UCH |Nordv-06
Ginilles Belladonna de Nicko


Ägare: Liv Sesseng Johansen
 
RESULTAT
BIR

 

Tromsö NKK 17 oktober 2010
Domare: Inger Brodal Ronander

BIR HANE

 


White Forest Willie
 
Ägare: Ewa Isaksson
 
RESULTAT
CERT | BIR
 

 
Tromsö hundeklubb 16 oktober 2010
Domare: Mona K Selbach

BIR HANE

 


White Forest Willie
 
Ägare: Ewa Isaksson
 
RESULTAT
CERT | BIR
 

 
Sundsvall SKK 10 oktober 2010
Domare: Pablaka Inese, Lettland

BIR HANE - BIM TIK

BIR HANE

 

SE UCH | FI UCH | NO UCH | Nord UCH |SV-2010

Zinnycot's Hero of Tango

Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
BIR

 

BIM TIK


INT UCH | NORD UCH | FI UCH | SE UCH | NO UCH | Nordv-05

Cotton Cloud's Cleopatra

Ägare: Tanja Iisalo, Finland

RESULTAT
CERT | BIR | CHAMPION

 

CERT TIK

 

Cotton Cloud's Flawless

Ägare: Tanja Iisalo, Finland

RESULTAT
CERT

 

Bästa Veteran


SE UCH | NO UCH

Zinnycot´s Angelo Fiona 

Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
BIR-Veteran

 

Bästa uppfödargrupp


Kennel Zinnycot's 
 
RESULTAT
HP

 
Timrå/SDHK 9 oktober 2010
Domare: Blanco Sanchez Javier, Spanien


BIR HANE - BIM TIK

 
Bästa junior, BIS R - junior


BIS 4 uppfödargrupp

BIR HANE

 

SE UCH | FI UCH | NO UCH | Nord UCH | SV-2010

Zinnycot's Hero of Tango

Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
BIR

 

BIM / CERT / Bästa Junior / BIS-R Junior TIK

 

Zinnycot's Quality of Coconut

Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
BIM | CERT | Bästa Junior | BIS-R Junior

 

CERT HANE / Svensk Champion

 

SE UCH
Zinnycot´s Naughty Armani


Ägare: Fredirika Klemmt 
 
RESULTAT
CERT | SE UCH

 

Bästa Veteran


SE UCH | NO UCH

Zinnycot´s Angelo Fiona 

Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
BIR-Veteran

 

Bästa uppfödargrupp


Kennel Zinnycot's 
 
RESULTAT
HP | BIS-4

 
Hamar/Norge den 9 Oktober 2010
Domare: Ingela Nilsson


BIM TIK - BIR HANE


BIR HANE - CERT TIK

BIR HANE / Norsk Champion

 

SE UCH | NO UCH 
Sidus Eros


Ägare: Christina Berggren
 
RESULTAT
BIR | CERT | CACIB | NO UCH

 

 

BIM TIK

 

INT UCH | NORD UCH |NO UCH | SE UCH | DK UCH | Nordv-06

Ginilles Belladonna de Nicko


Ägare: Liv Sesseng Johansen
 
RESULTAT
BIM | CACIB

 

CERT TIK / Norsk Champion

 

 SE UCH | NO UCH 

River Lake's Charming Lady


 
Ägare: Ewa Hallestrand
 
RESULTAT
CERT | NO UCH
  

 

September

Sortland/Norge den 19 September 2010
Domare: Svein Helgesen

BIR HANE


White Forest Willie
 
Ägare: Ewa Isaksson
 
RESULTAT
CERT | BIR
 

 
SKK Sofiero den 11 September 2010
Domare: Laurent Pichard från Schweiz

BIR VALP


Herocotts Sweet Avalanche
 
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | BIR VALP
 

 

BIM VALP


Herocotts Spirit Of Freedom
 
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | BIM VALP 
 

 
Ballangen/Norge den 5 September 2010
Domare: Rodi Hubenthal

BIR HANE


White Forest Willie
 
Ägare: Ewa Isaksson
 
RESULTAT
CERT | BIR
 

 
SDHK Högbo Bruk den 5 September 2010
Domare: Unelsröd Anne-Cathri

BIR TIK

 


SE UCH 
NO UCH

Zinnycot´s Moulin Rouge
 
Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIR
 

 

BIM HANE

 


SE UCH 
| FI UCH | NO UCH | NORD UCH | SE V-10

Zinnycot´s Hero of Tango
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIM

 

BIR VETERAN

 


SE UCH 
NO UCH

Zinnycot's Angelo Fiona
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.2:a | BIR Veteran
 

 

BIR VALP


Zinnycot's Quality Of Coconut
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
HP | BIR VALP
 

 

BIM VALP


Longlow`s In-The-Best-Cover-Off-All
 
Ägare: Susanne Lindqvist
 
RESULTAT
HP | BIM VALP 
 

 
SKK Högbo Bruk Internationella den 4 September 2010
Domare: Ligita Zake, Lettland

BIR TIK


INT UCH NORD UCH DK UCH 

Mayaroz Marguerite De Navarre
 
Ägare: Ann-Charlotte Eriksson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIR | CACIB
 

 

BIM HANE


NO UCH 
| SE UCH | SE V-07

Merihelmen Björn Borg
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIM | CACIB
 

 

TIK CERT/SE UCH


Hanniecotts Miss Dior 
 
Ägare: Pia Ascard Södreström
 
RESULTAT
CK | BTKL.3:a | CERT | SV. CHAMPIONAT
 

 

BIR VETERAN

 


SE UCH | 
NO UCH

Zinnycot's Angelo Fiona
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.2:a | BIR Veteran
 

 

BIR VALP


Longlow`s In-The-Best-Cover-Off-All
 
Ägare: Susanne Lindqvist
 
RESULTAT
HP | BIR VALP 
 

 

BIM VALP


Zinnycot's Quality Of Coconut
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
HP | BIM VALP
 

 

Augusti

SKK Gotland/Visby INT den 29 Augusti 2010
Domare: Jörgensen Leif Lehma

BIR HANE


SE UCH 
| FI UCH | NO UCH | NORD UCH |
SE V-10

Zinnycot´s Hero of Tango
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR | CACIB
 

 

BIM TIK


SE UCH 
NO UCH

Zinnycot´s Moulin Rouge
 
Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIM | CACIB
 

 

BIR VALP


Longlow`s In-The-Best-Cover-Off-All
 
Ägare: Susanne Lindqvist
 
RESULTAT
HP | BIR VALP 
 

 

SKK Gotland/Visby NAT den 28 Augusti 2010
Domare: Cochetti Francesco

BIR TIK

 


SE UCH 
NO UCH

Zinnycot´s Moulin Rouge
 
Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIR
 

 

BIM HANE

 


SE UCH 
NO UCH

Zinnycot´s Diamond Gucci
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIM
 

 

CERT/SE UCH


Coton Garden`s Viscum Album
 
Ägare: Nisse Lindholm
 
RESULTAT
CK | BHKL.2:a | CERT | SV. CHAMPIONAT
 

 

BIR VALP


Longlow`s In-The-Best-Cover-Off-All
 
Ägare: Susanne Lindqvist
 
RESULTAT
HP | BIR VALP 
 

 

SKK Norrköping den 22 Augusti 2010
Domare: Dimitri Antonopoulos

BIR TIK

 


INT UCH 
NORD UCH

Mayaroz Marguerite de Navarre
 
Ägare: Ann-Charlott Eriksson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIR
 

 

CERT/BIM HANE


Herrgårdens Mr Nikkcotts
 
Ägare: Pia Rönn Olsson
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | CERT | BIM
 

 

CERT TIK

 


Coton Friend’s Beatrice
 
Ägare: Gunilla Ekelund
 
RESULTAT
CK | BTKL.2:a | CERT
 

 

BIR VETERAN

 


NO UCH 
SE UCH

Zinnycot’s Angelo Fiona
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.2:a | BIR VETERAN 
 

 

BIR VALP


Zinnycot’s Quality Of Coconut

 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
HP | BIR VALP 
 

 

SKK Eskilstuna den 21 Augusti 2010
Domare: Soile Bister

CERT/BIR TIK


SE V-2010

Kaltoft’s Coton Amazing Kicki
 
Ägare: Kristina Milltegh
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | CACIB | BIR

 

 

BIR VALP


Zinnycot’s Quality Of Coconut
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
HP | BIR VALP
 

 

SKK Askersund den 15 Augusti 2010
Domare: Jouko Leiviskä

BIR TIK

 


Coton Friend´s Beatrice
 
Ägare: Gunilla Ekelund
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIR | CACIB

 

 

BIR VALP


Herocotts Sweet Avalanche
 
Ägare: Sussan Hero
 
RESULTAT
HP | BIR VALP
 

 

BIM VALP


Herocotts Spirit Of Freedom
 
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | BIM VALP
 

 


SKK Växjö Ramkvilla den 14 Augusti 2010
Domare: Ann-Christin Johansson

BIR TIK

 


SE UCH
Piacotts Charmant La Étolie
 
Ägare: Lisa Karlsson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a| BIR
 

 

CERT/BIM HANE

 


Bruce Willis Du Castle de La Rouche
 
Ägare: Anita Trybom
 

RESULTAT
CK | BHKL.1:a| CERT | BIM
 

 

CERT TIK

 


Rackarcottarnas Coton de Ballerina
 
Ägare: Pia Gustavsson
 
RESULTAT
CK | BTKL.3:a| CERT
 

 

BIR VALP


Herocotts Spirit Of Freedom
 
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | BIR VALP
 

 

BIM VALP


Herocotts Sweet Avalanche
 
Ägare: Sussan Hero
 
RESULTAT
HP | BIM VALP
 

 

SKK Svenstavik den 7 Augusti 2010
Domare: Frank Christiansen

BIR TIK


INTUCH NORDUCH DKUCH
Mayaroz Marguerite De Navarre
 
Ägare: Ann Charlott Eriksson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a| BIR | CACIB
 

 

BIM HANE


NO UCH 
SE UCH
Symphony's Something Special
 
Ägare: Birgit Drablös
 

RESULTAT
CK | BHKL.1:a| BIM | CACIB
 

 

BIR/BIS-R VALP

 


Longlow´s in-The-Best-Cover-Off-All
 
Ägare: Susanne Lindqvist
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIR | BIS-R

 
 

SKK Ransäter den 1 Augusti 2010
Domare: Ann-Christ Johansson

CERT/BIR TIK

 


Ivy Of Colourful White
 
Ägare: Jenni Peltola, Finland
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a| CERT | BIR | CACIB

 

 

CERT/BIM HANE

 


Semper Amigo Eloy
 
Ägare: Jenni Peltola, Finland
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a| CERT | BIM | CACIB

 

 

R-CACIB TIK

 


Ginilles High Magic Haylie
 
Ägare: Elsa Løkken
 

RESULTAT
CK | BTKL.3:a| R- CACIB
 

 

BIR VALP

Longlow's In-The Best-Cover-Of-All
Ägare: Sussi Lingkvist
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIR

 

Juli

Grenå Danmark den 25 juli 2010
Domare: Moira Grant-Cook, Irland

CERT/BIR HANE

Mi-Toi´s Thunderstruck
 
Ägare: Tine och Jan Sjöbeck, Danmark
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a| CERT | BIR

 

CERT/BIM TIK

 


Mayaroz Marguerite De Navarre
 
Ägare: Ann-Charlotte Eriksson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a| CERT | BIR | DK UCH | BIS 2

 

 

SKK Köping den 25 juli 2010
Domare: Hans Lehtinen

BIR HANE

SE UCH NO UCH FIN UCH NORD UCH SV-10
Zinnycot's Hero Of Tango
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a| BIR | CACIB

 

BIM TIK

SE UCH NO UCH
Zinnycot´s Moulin Rouge 
 
Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a| BIM | CACIB

 

BIR VALP TIK

Herocotts Sweet Avalanche
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIR

 

BIM VALP HANE

Herocotts Spirit of Freedom
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIM

 

BÄSTA VETERAN


SE UCH NO UCH
Zinnycot´s Angelo Fiona
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
HP | BÄSTA VETERAN
 

 

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP

 


Kennel Zinnycot´s
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
HP | BÄSTA UPPFÖDARGRUPP
 

 

SKK Alfta den 18 juli 2010
Domare: Tanya Altman-Stockmarie

BIR HANE

 

SE UCH NO UCH FIN UCH NORD UCH SV-10
Zinnycot's Hero Of Tango
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a| BIR

 

BIM TIK

 

SE UCH NO UCH FIN UCH NORD UCH INT UCH
Mayaroz Marguerite De Navarre 
 
Ägare: Ann-Charlotte Eriksson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a| BIM

 

CERT HANE

 

Elmo Junior de La Vanille Bourbon
 
Ägare: C. Berggren & E. Hallestrand
 
RESULTAT
CK | BHKL.2:a| CERT

 

CERT TIK

 

Giazintos Olivia
 
Ägare: Annette Sandberg Skröder
 
RESULTAT
CK | BTKL.2:a| CERT

 

BIR VALP HANE

Longlow's In-The-Best-Cover-Of-All
Ägare: Susanne Lindquist
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIR

 

Piteå Sjulnäs den 17 juli 2010
Domare: Ingela Nilsson

CERT/BIR HANE

Coton D'Amour Kim
 
Ägare: Cecilia Lindholm Granered
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a| CERT | BIR

 

Midnattssolutställningen i Gällivare den 10 juli 2010
Domare: Hans Boelaars Nederländerna

BIR/CACIB TIK

SE UCH NO UCH FIN UCH NORD UCH INT UCH
Mayaroz Marguerite De Navarre 
 
Ägare: Ann-Charlotte Eriksson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a| BIR | CACIB

 

BIM/CACIB HANE

SE UCH
Piacotts Neo de Obi   
 
Ägare: Bernt Hasselström
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIM | CACIB

 

BIR VALP HANE

White Forest Willie
Ägare: Eva Isaksson
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIR

 

Tvååker Internationell den 10 juli 2010
Domare: Åke Cronander

CERT/BIR/CHAMPIONAT HANE

Zinnycot´s Noble Beckham 
 
Ägare: Helena Toresson
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | CERT | BIR | SE UCH

 

BIM TIK

 

Piacots Charmant La Étolie   
 
Ägare:Lisa Karlsson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIM

 

BIR VALP TIK

Cottelidi´s A Dream Come True Hilda 
Ägare: Jessica Olsson
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIR

 

BIM VALP HANE

 Herocotts Spirit Of Freedom
 
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIM

 

Tvååker Internationell den 9 juli 2010
Domare: Dirk Spruyt Belgien

CERT/BIR HANE

Herrgårdens Mr Nikkcotts 
 
Ägare: Eva Lindkvist & Pia Rönn Olsson 
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | CERT | BIR | CACIB

 

CERT/BIM/CERT/CACIB TIK
CHAMPIONAT

Piacots Charmant La Étolie   
 
Ägare:Lisa Karlsson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIR | CACIB | SE UCH

 

BIR VALP TIK

Cottelidi´s A Dream Come True Hilda 
Ägare: Jessica Olsson
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIR

 

BIM VALP HANE

 Herocotts Spirit Of Freedom
 
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIM

 

Borås SKK 4 juli 2010
Domare: Elisabetta Du Luca Italien

BIR HANE

 

NO UCH | SE UCH
Veronicks Merline

 
Ägare: Gunilla Ekelund
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR

 

CERT/BIM TIK

Kaltoft's Coton Amazing Kicki
 
Ägare: Kristina Milltegh
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIM

 

CERT HANE

Elmo Junior de La Vanille Bourbon
 
Ägare: Kicki Berggren o Ewa Hallestrand
 
RESULTAT
CK | BHKL.2:a | CERT

 

 

BIR VALP

 

Cottelidi’s Dream Come True Hilda
 
Ägare: Jessika Olsson
 
RESULTAT
HP | BIR valp

 

BIR VETERAN

 

SE UCH
River Lake’s Charming Lady
 
Ägare: Ewa Hallestrand
 
RESULTAT
BIR veteran

 

Juni

Jönköping SKK 21 juni 2010
Domare: Paula Heikkinen Lehkonen

BIR/CERT/CACIB/SE UCH TIK

DK UCH
Moonliegth 
 
Ägare: Else Kaltoft Jeppesen Danmark
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIR | CACIB | SE UCH

 

Jönköping SKK 20 juni 2010
Domare: Henrik Johansson

CERT/BIR TIK

Kaltoft's Coton Amazing Kicki  
 
Ägare: Kristina Milltegh
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIR

 

CACIB TIK

 

DK UCH
Moonliegth 
 
Ägare: Else Kaltoft Jeppesen Danmark
 
RESULTAT
CK | BTKL.2:a | CACIB

 

Avesta SKK 13 juni 2010
Domare: Dan Eriksson

BIR/CACIB HANE

NORD UCH
Zinnycot's Hero of Tango  
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR | CACIB | S.VINNARE

 

CERT/BIM TIK

Kaltoft's Coton Amazing Kicki  
 
Ägare: Kristina Milltegh
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIM | S.VINNARE

 

CERT HANE

 

Vancot's Sweetheart  
 
Ägare: Sofia Storsved
 
RESULTAT
CK | BHKL.3:a | CERT

 

Vännes SKK 12 juni 2010
Domare: Assenmacher Hassi Tyskland

BIR HANE

 

SE UCH NO UCH FIN UCH NORD UCH SV-10
Zinnycot´s Hero of Tango   
 
Ägare: Lena Karlstedt. Uppf.
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR

 

BIM TIK

 

SE UCH
Zinnycot´s Moulin Rouge  
 
Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIM

 

CERT HANE


 

Coton d´Amour Kim
 
Ägare: Cecilia Lindholm Granered
 
RESULTAT
CK | CERT 

 

CERT HANE


 

Whiteheart Lane Orkidea
 
Ägare: Eija Kantola
 
RESULTAT
CK | CERT 

 

Vänersborg SKK 6 juni 2010
Domare: Jose Vidal Portugal

CERT/BIR TIK

Piacots Charmant La Étolie   
 
Ägare: Yvette Karlsson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIR

 

CERT/BIM HANE

Coton Cloud´s Harry Potter  
 
Ägare: Pia Rönn Olsson /Yvette Karlsson
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | CERT | BIM

 

Norrköping SDHK 6 juni 2010
Domare: Tan Ahlman- Stockmari

CERT/BIR/CACIB/SE UCH HANE

Sidus Eros  
 
Ägare: Christina Berggren
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | CERT | BIR | CACIB | SE UCH

 

CERT/BIM TIK

Vancot Jill Johonsson  
 
Ägare: Birgitta Adamsson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIM

 

Norrköping SKK 5 juni 2010
Domare: Carl Fernandez- Renau

BIR/CACIB HANE

SE UCH

River Lake´s Tribute  
 
Ägare: Linda Berggren
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR | CACIB

 

BIR VETERAN/TIK

 

SE UCH

River Lake’s Charming Lady  
 
Ägare: Ewa Hallestrand
 
RESULTAT
CK | BIR VETERAN

 

Maj

Österbybruk SKK 30 maj 2010
Domare: Alenka Pokorn

BIR/CACIB HANE

SE UCH

Zinnycot´s Diamond Gucci 
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR | CACIB

 

BIM/CACIB TIK


 

SE UCH

Zinnycot´s Moulin Rouge 
 
Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIM | CACIB

 

CERT HANE


 

Giazintos Izor Ägare
 
Ägare: Åsa Andersson
 
RESULTAT
CK | CERT 

 

CERT TIK


 

Giazintos Olivia
 
Ägare: Annette Snadberg Skröder
 
RESULTAT
CK | BTKL.2:a | CERT 

 

BIR VALP


 

Sidus Gunvald Larsson 
 
Ägare: Lars Gröndahl
 
RESULTAT
HP | BIR valp

 

BIM VALP


 

Lovecotts Cherry Littlebottom 
 
Ägare: Masie Rönnberg
 
RESULTAT
HP | BIM valp

 

Nordskånska KK Hässleholm 23 maj 2010
Domare: Dupas Jean Jaques Frankrike

CERT/BIR TIK

Dolly Du Castel de la Roche Aux Fee 
 
Ägare: Åge Sejer, Danmark
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIR

 

BIM/CACIB HANE

SE UCH
Rackarkottarnas Hiawatha 
 
Ägare: Christina Andersson
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIM | CACIB

 


Domare: Hans Boelaars från Nederländerna

BIR VALP


 

The White Stoneheart No. 8 
 
Ägare: Sussane Hero
 
RESULTAT
HP | BIR valp

 

SDHK den 23 maj 2010
Domare: Paunovic Du

BIR HANE


 

SE UCH FI UCH NO UCH NORD UCH
sv -10

Zinnycot´s Hero of Tango 
 
Ägare: Lena Karlstedt 
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR

 

BIM TIK


 

NO UCH SE UCH

Zinnycot´s Angelo Fiona
 
 
Ägare: Eva Johansson 
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIM

 

BIR/BIS-R VETERAN TIK

NO UCH SE UCH

Zinnycot´s Angelo Fiona 
 
Ägare: Eva Johansson 
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BÄSTA VETERAN | BIS-R VETERAN

 

SKK Lilian De Valls Minne den 22 maj 2010
Domare: Hans Almgren

BIR HANE


 

SE UCH NO UCH 
FIN UCH NORD UCH SV-10
 

Zinnycot´s Hero of Tango 
 
Ägare: Lena Karlstedt 
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR

 

CERT HANE


 

Zinnycot´s Naughty Armani 
 
Ägare: Fredrika Klemmt 
 
RESULTAT
CK | BHKL.3:a | CERT

 

BIM TIK


 

NO UCH SE UCH

Zinnycot´s Angelo Fiona 
 
Ägare: Eva Johansson 
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIM

 

BIR VETERAN TIK


 

NO UCH SE UCH

Zinnycot´s Angelo Fiona 
 
Ägare: Eva Johansson 
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BÄSTA VETERAN

 

Larv den 9 maj 2010
Domare: Svein Helgesen Norge

BIR/CERT TIK


 

COTTON FRIENDS BEATRICE 
 
Ägare: Gunilla Ekelund
 
RESULTAT
JUNKK.1:a | CK | BTKL.1:a | CERT | BIR

 

BIM/CERT HANE


 

COTTON CLOUD´S HARRY POTTER 
 
Ägare: Pia RönnOlsson /Yvette Karlsson
 
RESULTAT
JUNKK.1:a | CK | BHKL.1:a | CERT | BIM

 

BIR VALP


 

THE WHITE STONEHEART NO. 8
 
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | BIR valp

 

Tånga Hed Vårgårda SDHK den 8 maj 2010
Domare: Henrik Johansson

BIR/CERT TIK


 

KALTOFTS COTON AMAZING KICKI 
 
Ägare: Kristina Milltegh
 
RESULTAT
JUNKK.1:a | CK | BTKL.1:a | CERT | BIR

 

April

Västerås den 24 april 2010
Domare: Dan Eriksson

BIR HANE


 

FI UCH SE UCH

Coton Garden’s Simply The Best 
 
Ägare: Tatjana Berglund
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR

 

CERT HANE


 

Vancot Sweetheart 
 
Ägare: Sofia Storsved
 
RESULTAT
CK | BHKL.3:a | CERT

 

BIM TIK


 

SE UCH
 Coton Gardens Suprise 
 
Ägare: Maria Söderlund
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIM

 

CERT TIK| SE UCH


 

Vancot Queen of Hearts 
 
Ägare: Vanja Hansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.4:a | CERT | SE UCH

 

Forshaga den 17 april 2010
Domare: Helle Dan Pålsson från Danmark

Bästa hane

   

Bästa tik

1. CERT BIR - Coton Friend´s Beatrice Ägare: Gunilla Ekelund

Bästa valp - Valpklass

   

Älvsjö Int. den 3 april 2010
Domare: Laurent Heinesche




BIR valp - Elmo Junior de La Vanille Bourbon

Bästa hane

1. BIM | CERT - Coton Gardens Vitis Vinifera Ägare: Satu Snällström

Bästa tik

1. BIR | CERT - Kaltoft’s Coton Amazing Kicki Ägare: Kristina Millegh

Bästa valp/veteran

BIR | BIG 2:a valp - Elmo Junior de La Vanille Bourbon Ägare: Kicki Berggren & Ewa Hallestrand
BIR veteran - River Lake’s Charming Lady Ägare: Ewa Hallestrand

Mars

Malmö Int. den 20 mars 2010
Domare: Rainer Vuorinen


BIR och BIM valpar

Bästa hane

1. BIM | CERT - Uniq Coton Conrad Scandia Ägare: Anne Nørgaard , Danmark

Bästa tik

1. BIR - Flamencoton Andalucia Ägare: Dorthe Glerup Outzen, Danmark
CERT  - Ispärlans New Hot Design Ägare: Lollo Jönsson

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - The White Stoneheart No.8 Ägare: Susanne Hero
BIM valp - Hedens Cotte Cizzi Ägare: Agneta Stohr

Januari

My Dog Göteborg 10 jan 2010
Domare: Eisner Uschi Österike

Bästa hane

1. BIR | CACIB | INCH - DKUCH SUCH Oliver Ägare: Kaltoft Jeppesen Else
CERT - DKCH(U) Uniq Coton Phoenix Playboy Ägare: Doris Hamann Froberg

Bästa tik

1. BIM | CACIB - NuCh NV-08 SUCH Tidelidee's Femme Fatal Ägare: Liv Anne Ugland
CERT - SUCH Zinnycot's Moulin Rouge Ägare: Karlstedt Lena/Eva Johansson

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Coton Friend's Beatrice Ägare: Ekelund Gunilla

My Dog Göteborg 9 jan 2010
Domare: Hansen Granaas Kari Norge

Bästa hane

1. BIR | CACIB - DKUCH SUCH Oliver Ägare: Kaltoft Jeppesen Else
CERT  - Nuch Amzelles Rocka- Billy Ägare: Lindqvist Åse

Bästa tik

1. BIM | CACIB | SUCH - NUCH NV-08 Tidelidee's Femme Fatal Ägare: Liv Anne Ugland

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Coton Friend's Beatrice Ägare: Ekelund Gunilla