Coton de Tuléar Club

UTSTÄLLNINGSRESULTAT 2008

Utställningsresultat 2008

November
Växjö 2008 11 01
Domare: Maria Dekaristou, Grekland 

Bästa hane

1. BIM - SV-07 SUCH Merihelmen Björn Borg Ägare: Eva Johansson
CERT - NORDJV-07 Champagne Du Castel De La Roche Ägare: Eva Johansson

Bästa tik

1. BIR - SV-07 SUCH NUCH Zinnycot´s Highheel Cha Cha Ägare: Eva Johansson
CERT & SUCH - Coton Angel´s Funny Bunny Ägare: Gunilla Ekelund

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Zinnycot´s Naughty Armani Ägare: Fia Klemmt
BIM valp - Dalsängs Darlingdream Ägare: Sussi Lindquist

Oktober

Sundsvall 2008 10 12
Domare: Hans Almgren

Bästa hane

1. BIR - Finuch,such Zinnycot’s Hero of Tandgo Ägare: Lena Karlstedt
CERT - nordjv-08 Champangne Du  Castejdelarocheauxfees Ägare: Eva Johansson

Bästa tik

1. BIM - Such Coton Garden’s Run For Fun Ägare: Vanja Hansson
CERT - Zinnycot’s Moulin Rouge Ägare: Lena Karlstedt o Eva Johansson

Bästa valp - Valpklass

SDHK Timrå 2008 10 11
Domare: Phyllis Poduschka-Aigner

BIR & BIM vuxna

BIR & BIS reserv valp

Bästa hane

1. BIM - Such Zinnycot’s Hero of Tango Ägare: Lena Karlstedt
CERT - River Lake’s Tribute Ägare Ägare: Ewa Hallestrand o Christina Berggren

Bästa tik

1. BIR CERT SUCH - Nikkétts The Phantasy of Beauty Ägare: Birgitta Adamsson

Bästa valp - Valpklass

BIR & BIS reserv valp - Coton d’amore Hera Ägare: Christina Berggren

September

SDHK Eket 2008 09 14
Domare: Kersten Scheel 

BIR & BIM vuxna

BIR & BIM valp

Bästa hane

1. BIM - SUCH Merihelmen Björn Borg Ägare: Eva Johansson

Bästa tik

1. BIR, CERT - Nikketts Queen Madonna Ägare: Eva Persson

Bästa valp - Valpklass

BIR valp, BIS reserv - River Lake’s Yesterday Morning Ägare: Ewa o Kenneth Hallestrand
BIM valp - Zinnycot,s Naughy Armani Ägare: Fredrika Klemmt

Sofiero 2008 09 13
Domare: Brankovic Zoran

Bästa hane

1. BIR CACIB - SUCH Piacotts One Of A Kind Ägare: Pia Rönn
CERT - Cottelidi's Elton Ägare: Isa Molin

Bästa tik

1. BIM CACIB - SV-07 SUCH Zinnycot´s Highheel Cha Cha Ägare: Eva Johansson
CERT R-CACIB - Piacotts Dreamgirl Ägare: Pia Rönn

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Zinnycot´s Naughty Armani Ägare: Fredrika Klemmt
BIM valp - River Lake’s Yesterday Morning Ägare: Ewa o Kenneth Hallestrand

Öland 2008 09 07
Domare: Elzbieta Chawalibóg

Bästa hane

1. BIM, CERT - River Lake’s Tribute Ägare: Ewa Hallestrand & Christina Berggren

Bästa tik

1. BIR, CERT, - SUCH River Lake’s Invisible in Snow Ägare: Kenneth Hallestrand

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Zinnycot’s Naughty Armani Ägare: Fredrika Klemmt
BIM valp - River Lake’s Xcellent Uncut Diamond Ägare: Ewa o Kenneth Hallestrand

Högbo 2008 09 06
Domare: Gert Christensen Danmark

Bästa hane

1. BIM Cacib - SUCH Zinnycot´s Diamond Gucci Ägare: Lena Karlstedt
CERT - Champangne Du Casteldelarocheauxfees Ägare: Eva Johanson

Bästa tik

1. BIR, Cert, Cacib - Mayaroz Marguerite De Navarre Ägare: Ann-Charlotte Eriksson

Bästa valp - Valpklass

Augusti

Visby Internationell 2008 08 31
Domare vuxen: Ingela Nilsson

Bästa hane

1. BIM CERT CACIB - NORDJV-07 Champagne Du Castel De La Roche Ägare: Eva Johansson

Bästa tik

1. BIR CACIB- SV-08 EECH NORDUCH INTUCH Dalsängs Xzibit Ägare: Sussi Lindkvist
CERT - Wappersta Ruby Rose Ägare: Britt-Marie Wall

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Wappersta Fantomen Ägare: Jeanette Audirell

Visby Nationell 2008 08 30
Domare vuxen: Kerstin Nilsson
Domare valp: Thord Byström

Bästa hane

1. BIR - SV-08 INTUCH Longlow´s Going-Crazy-Gary- Cooper Ägare: Sussi Lindkvist
CERT - NORDJV-07 Champagne Du Castel De La Roche Ägare: Eva Johansson

Bästa tik

1. BIM - SV-08 EECH NORDUCH INTUCH Dalsängs Xzibit Ägare: Sussi Lindkvist

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Vancot´s Rod Stewart Ägare: Carolin Hjelm Sjöstrand

SDHK:s utställng i Piteå 2008 08 23
Domare: Gunnar Nymann

BIS 1 Junior

Bästa hane

1. BIR CERT - Piacott´s Neo de Obi Ägare: Bernt Hasselström
2.NO UCH SE UCH Zinnycot's Diamond Gucci  Ägare: Lena Karlstedt

Bästa tik

1. BIM BIS 1 Junior - Zinnycot´s Moulin Rouge Ägare: Lena Karlstedt o Eva Johansson
  Ägare:

Bästa valp - Valpklass

Ramkvilla 2008 08 23
Domare: Kerstin Nilsson

BIR & BIM Vuxna

Bästa hane

1. BIM CERT - Longlow´s Hip-Hip-Hurrah-Here-I-Am Ägare: Sussi Lindkvist

Bästa tik

1. BIR & BIS R - SV-07 SUCH Zinnycot´s Highheel Cha Cha Ägare: Eva Johansson
CERT - Nikkétts The Phantasy Of Beauty Ägare: Birgitta Adamsson

Bästa valp - Valpklass

BIR & BIS 1 VALP 4-6 månader -  Dalsängs Darlingdream Ägare: Sussi Lindkvist
BIR VALP 6-9 månader - Zinnycot´s Noble Beckham Ägare: Helena Toresson

Norrköping 2008 08 17
Domare: Gunilla Skallman

BIR & BIM

BIR & BIM valp

Bästa hane

1. BIR - SUCH Zinnycot´s Cool Calvin Klein Ägare: Gun Eriksson
CERT - Coton Garden´s Viscum Album Ägare: Nisse Linndholm

Bästa tik

1. BIM - SV-07 SUCH Zinnycot´s Highheel Cha Cha Ägare: Eva Johansson
CERT - Nikkets Phantasy Of Beauty Ägare: Birgitta Adamsson

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Zinnycot´s Noble Beckham Ägare: Helena Toresson
BIM valp - River Lake’s Xcellent Uncut Diamond Ägare: Ewa o Kenneth Hallestrand

Nyköping 2008 08 16
Domare: Joo Schepers

BIM & BIR vuxna

BIR & BIM valp

Bästa hane

1. BIM CACIB - SUCH Véronicks Merlin Ägare: Gunilla Ekelund
CERT - Coton Garden´s Viscum Album Ägare: Nisse Lindholm

Bästa tik

1. BIR CACIB - SUCH Coton Garden´s Run For Fun Ägare: Vanja Hansson
CERT - Mayaroz Marguerite De Navarre Ägare: Ann-Charlotte Eriksson

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Vancot’sRod Stewart Ägare: Carolina Hjelm Sjöstrand
BIM valp - Coton dàmour Hera Ägare: Christina Berggren

Askersund 2008 08 10
Domare: Lars Adeheimer

BIR & BIM Vuxna

Bästa hane

1. BIR CACIB - SUCH Sidus Anton Ägare: Christina Berggren
CERT - NORDJV-07 Champagne Du Castel De La Roche Ägare: Eva Johansson

Bästa tik

1. BIM CACIB - SV-07 SUCH Zinnycot´s Highheel Cha Cha Ägare: Eva Johansson
CERT - Hanniecotts Miss Chanel Ägare: Karin Engerdahl

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Coton d`amour Hera Ägare: Christina Berggren

Svenstavik 2008 08 02
Domare: Jouko Leiviskä

BIR & BIM Vuxna

Bästa hane

1. BIR CACIB - Zinnycot´s Diamond Gucci Ägare: Lena Karlstet
CERT - NUCH Symphony´s Something Ägare: Birgit Drabiös

Bästa tik

1. BIM CERT - Zinnycot´s Moulin Rouge Ägare: Lena Karlstet o Eva Johahansson

Bästa valp - Valpklass

Juli

Ransäter den 27/7-08
Domare: Bo Skalin

Bästa hane

1. BIR CERT CACIB - Amzelles Signore-Armani Ägare: Sissel Höjvik

Bästa tik

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Amzelles Rocká Billy Ägare: Åsa Lindqvist
BIM valp -  

Köping den 08-07-20
Domare: Oliveira Rui

BIM & BIR Vuxna

Bästa hane

1. BIM - SUCH Zinnycot’s Cool Calvin Klein Ägare: Gun Eriksson
CERT - Champagne Du Casteldiarocheauxfees Ägare: Eva Johansson

Bästa tik

1. BIR CERT & SUCH - Coton Garden’s Run For Fun Ägare: Vanja Hanson

Bästa valp - Valpklass 1

Alfta den 2008-07-12 
Domare: KLIEBENSTEIN HORST

BIR & BIM Vuxna

Bästa hane

1. BIR - SUCH Zinnycot´s Cool Calvin Klein Ägare: Gun o Lars Eriksson
CERT - NORDJV-07 Champagne Du Castel De La Roche Aux Fees Ägare: Eva Johansson

Bästa tik

1. BIM - SV-07 SUCH Zinnycot´s Highheel Cha Cha Ägare: Eva Johansson
  Ägare:

Bästa valp - Valpklass 1

1. Ägare:
   

Tvååker 08-07-12
Domare: Forte Michael

BIR & BIM Vuxna

Bästa hane

1. BIM - SUCH Ispärlans Isodor Vision of Love Ägare: Gren Lena
CERT - Cottelidi’s Elton Ägare Ägare: Ias Molin

Bästa tik

1. BIR & CERT - Mayaroz Marguerite de Navarre Ägare: Eriksson Ann-Charlotte

Bästa valp - Valpklass 1

1. BIR valp - Vancot’s Queen Of Hearts Ägare: Vanja Hanson

Tvååker 08-07-11
Domare: Kerstin Nilsson

Bästa hane

1. BIR -  SUCH Rackarcottarnas Hiawatha Ägare: Christina Andersson
CERT & SUCH - Ispärlans Isodor Vision of Love Ägare: Gren Lena

Bästa tik

1. BIM & CERT - Mayaroz Marguerite de Navarre Ägare: Eriksson Ann-Charlotte

Bästa valp - Valpklass 1

1. BIR valp - River Lake’s Xellent Uncut Diamond Ägare: Ewa Hallestrand

Juni

SDHK Borås 08-06-29
Domare: Inger Brodal Ronander

Bästa hane

1. CERT, BIR, CHAMPION - Piacotts One Of A Kind Ägare: Pia Rönn-Olsson

Bästa tik

1. CERT, BIM - Piacotts Dreamgirl Ägare: Pia Rönn-Olsson

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - River Lake’s Xcellent Uncut Diamond Ägare: Ewa Hallestrand

SDHK Borås 08-06-28
Domare: David Flynn

Bästa hane

1. CERT BIM - River Lake’s Tribute Ägare: Ewa Hallestrand 
Ägare: Chrisina Berggren

Bästa tik

1. CERT BIR - River Lakes Invisible in Snow Ägare: Ewa Hallestrand 

Bästa valp - Valpklass 1

1. BIR valp - River Lake’s Xcellent Uncut Diamond Ägare: Ewa Hallestrand

Midnattssolsutställningen i Gällivare 2008-06-21
Domare: Ann-Christin Johansson

BIR & BIM Vuxna

Bästa hane

1. Cert Cacib BIM - Piacotts Neo de Obi Ägare: Bernt Hasselström

Bästa tik

1. Cert Cacib BIR - Mayaroz Marguerite de Navarre Ägare: Ann-Charlotte Eriksson

Bästa valp - Valpklass 1

BIR-Valp Ägare:

Västerbottens kennelklubb Vännäs friluftsområde 2008-06-15
Domare: Knut-S Wilberg

BIM & BIR Vuxna

Bästa hane

1. CACIB BIR - Such Zinnycot’s Diamond Gucci Ägare: Lena Karlstedt

Bästa tik

1. CERT BIM - Zinnycot’s Moulin Rouge Ägare: Lena Karlstedt

Bästa valp - Valpklass

Avesta den 2008-06-15
Domare: Carlos Saevich

BIR Vuxna

Bästa hane

1. BIR - SUCH Zinnycot's Cool Calvin Klein Ägare: Eriksson Gun
2. SUCH SV-07 Merihelmen Björn Borg Ägare: Johansson Eva
3. CERT - EECH FINUCH SUCH Michel Nabila's Joy And Pride Ägare: Päivi & Timo Molari

Bästa tik

1. BIM CERT CACIB - EEJCH LVJCH Michel Nabila's Ma Michelle Ägare: Päivi & Timo Molari
2. SUCH SV-07 Zinnycot's Highheel Cha Cha Ägare: Johansson Eva
3. SUCH Katmor's Johanna Ägare: Engerdahl Karin
4. Ch Michel Nabila's You Bella Cosa Ägare:

Bästa valp - Valpklass

BIR - River Lake’s Xellent Uncut Diamond Ägare: Ewa hallestrand

Vänersborg den 2008-06-07
Domare: MOLIN NILS

Bästa hane

1. BIR - SUCH SV-07 Merihelmen Björn Borg Ägare: Johansson Eva

Bästa tik

1. BIM - SUCH SV-07 Zinnycot's Highheel Cha Cha Ägare: Johansson Eva
2. CERT - Giazintos Ida Isolde Ägare: Hultberg Elinor

Bästa valp - Valpklass

BIR - River Lakes Xcellent Uncut Diamond Ägare: Ewa Hallestrand

Piteå S N KK den 2008-06-01
Domare: SARMONT TAMARA

SUCH Zinnycot's Hero Of Tango

BIR valp - Zinnycot´s Moulin Rouge

Bästa hane

1. BIR - FINUCH LTCH SUCH Cotton Cloud's Flaming Star Ägare: Eija Kantoia
2. SUCH Zinnycot's Diamond Gucci Ägare: Lena Karlstedt
3. CERT SUCH - Zinnycot's Hero Of Tango Ägare: Lena Karlstedt

Bästa tik

1. BIM Championat - FINUCH Motonellan Angeli Ägare: Kirsi Luukinen
2. Schandarms Pärlan Ägare: Larsson Marlene

Bästa valp - Valpklass 1

BIR - Zinnycot´s Moulin Rouge Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson

Östergötlands kennelklubb Himmelstalunds sportfält 2008-06-01
Domare: Ligita Zake

Bästa hane

1. BIM CACIB - SUCH Sidus Anton Junior Ägare: Linda Berggren
2. R-CACIB - SUCH SV-07 Merihelmen Björn Borg Ägare: Eva Johansson

Bästa tik

1. BIR - SUCH SV-02 Coton Garden's Cheesecake Ägare: Nisse Lindholm
2. CERT CACIB - Coton Garden's Surprise Ägare: Maria Söderlund
3. R-CACIB - SUCH SV-07 Zinnycot's Highheel Cha Cha Ägare: Eva Johansson
4. FINUCH NUCH SUCH Coton Garden's Edelweiss Ägare:
R. Coton Garden's Run For Fun Ägare: Vanja Hansson

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Vancot Queen Of Hearts Ägare: Vanja Hansson

Maj

SDHK Norrköping 2008-05-31
Domare: Rui Oliviera

Bästa hane

1. BIM - SUCH Sidus Anton Junior Ägare: Linda Berggren
2. CERT - NORDJV-07 Champagne Du Casteldelarocheauxfees Ägare: Eva Johansson
3. SUCH Cheriban Golden Star Ägare: Lena König

Bästa tik

1. BIR - DK & NUCH FINUCH SUCH SV-02 Coton Garden's Cheesecake Ägare: Nisse Lindholm
2. CERT - Coton Garden's Surprise Ägare: Maria Söderlund
3. Coton Garden's Run For Fun Ägare: Vanja Hansson
4. SUCH SV-07 Zinnycot's Highheel Cha Cha Ägare: Eva Johansson
R. Nikkétts The Phantasy Of Beauty Ägare: Birgitta Adamsson

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Vancot Queen Of Hearts Ägare: Vanja Hansson

Piteå SDHK den 2008-05-31
Domare: ALMGREN HANS

BIR valp - Zinnycot´s Moulin Rouge

Bästa hane

1. BIR - SUCH Zinnycot's Diamond Gucci Ägare: Lena Karlstedt

Bästa tik

BIR & BIM valp - Valpklass

BIR & BIS 4 - Zinnycot´s Moulin Rouge Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson

Sundsvall den 2008-05-25
Domare: ROOS-BÖRJESON BRITTA

Bästa hane

1. CERT BIR -  NORDJV-07 Champagne Du Casteldelarocheauxfees Ägare: Eva Johansson
2. SUCH SV-07 Merihelmen Björn Borg Ägare: Eva Johansson
3. Ägare:
4.  Ägare:
R. Ägare: 

Bästa tik

1. CERT BIM - Mayaroz Marguerite De Navarre Ägare: Ann-Charlotte Eriksson
2. SUCH SV-07 Zinnycot's Highheel Cha Cha Ägare: Eva Johansson

BIR & BIM valp - Valpklass

BIR - Zinnycot´s Moulin Rouge Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson

Österbybruk den 2008-05-24
Domare: LOKODI CSABA ZSOLT

Bästa hane

1. BIR - SUCH Zinnycot´s Cool Calvin Klein Ägare: Gun & Lars Eriksson
2. SUCH Cheriban Golden Star Ägare: Lena König
3. CERT - NORDJV-07 Champagne Du        Casteldelarocheauxfees Ägare: Eva Johansson
4. SUCH Zinnycot's Diamond Gucci Ägare: Lena Karlstedt
R. SUCH SV-07 Merihelmen Björn Borg Ägare: Eva Johansson

Bästa tik

1. BIM - INTUCH Coton Garden´s Cheesecake Ägare: Nisse Lindholm
2. FINUCH NUCH SUCH Coton Garden´s Edelweiss Ägare: Nils Lindholm
3. CERT Championat - Zinnycot's Highheel Cha Cha Ägare: Eva Johansson
4. NORDJV-07 Zinnycot's Jet Set Queen Ägare: Charlotte Eldberg
R. Blue Summer's Carte D'or Ägare: Marie Rönnberg

BIR & BIM valp - Valpklass

BIR - Coton Garden´s Viscum Album Ägare: Nisse Lindholm
BIM - Zinnycot´s Moulin Rouge Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson

Nordskånska kennelklubb Hässleholm 2008-05-17
Domare: Poduschka-Aigner P från Österrike

Bästa hane

1. CERT BIM - Nikkett`s Best Of Luck Ägare: Agneta Josefsson

Bästa tik

1.  CERT BIR - Nikketts Queen madonna Ägare: Eva Persson

Bästa valp - Valpklass 1

1. BIR valp - Cottelidis Elton Ägare:

Skaraborgs kennelklubb Skara/Larv 2008-05-11
Domare: Nils Molin

BIM & BIR Vuxna

Bästa hane

1. BIR -  SV-07 SUCH Merihelmen Björn Borg Ägare: Eva Johansson
3. CERT Championat - Arc-De-Triomphe des Fleurs d´aloes Ägare: Pia Rönn-Olsson

Bästa tik

1.  CERT BIM - Giazintos Ida Isolde Ägare: Elinor Hultberg

Bästa valp - Valpklass 1

April

Wästmanlands kennelklubb Rocklund Västerås 2008-04-19
Domare: Paul Stanton

Bästa hane

1. CERT BIM - Coton Garden’s Simply The Best Ägare: Tatjana Berglund

Bästa tik

1. CERT BIR - Coton Garden’s Run For Fun Ägare: Vanja Hansson

Bästa valp - Valpklass 1

SDHK Forshaga 2008-04-12
Domare: A-C Johansson

Bästa hane

1. BIM - Such Sv-07 Merihelmen Björn Borg Ägare: Eva Johansson

Bästa tik

1. CERT BIR - Hanniecotts Miss Dior Ägare: Karin Engerdahl

Bästa valp - Valpklass 1

1. BIR valp - Zinnycot’s Mamma Mia Ägare: Fredrika Klemmt

Mars

Stockholms Kennelklubb Stockholmsmässan 2008-03-23
Domare: Gert Christensen



BIM valp

Bästa hane

1. Cert Cacib BIR - Finuch Sprightly Fellows Ready To Rock Ägare: Minna Helle

Bästa tik

1. Cert Cacib BIM - Nordjv-07 Zinnycot’s Jet Set Queen Ägare: Charlotte Eldberg

Bästa valp - Valpklass 1

1. BIR valp - River Lake’s Tribut Ägare: Ewa Hallestrand/ Christina Berggren
2. BIM valp - Zinnycot´s Moulin Rouge  Ägare: Lena Karlstedt/ Eva Johansson

Sydskånska kennelklubben Malmö Mässhallar 2008-03-15
Domare: Juha Kares

Bästa hane

Bästa tik

1. Cert Cacib BIR SUCH - Dalbox Coton Fransa Tresor Ägare: Gail Ilona von Krebs

Bästa valp - Valpklass 1

1. BIR Valp - Zinnycot´s Mamma Mia Ägare: Fredrika Klemmt

Januari
SKK 2008-01-06 Västra Kennelklubben Svenska Mässan
Domare: Hans Almgren  

Bästa hane

1. BIR,Cacib - SUCH Longlow’s Going-Crazy-Gary-Cooper Ägare: Susanne Lindquist
2. - Ägare:
3. CERT - Vancot Peppe Eng (Junkl) Ägare: Vanja Hansson Marith Arvidsson

Bästa tik

1. BIM, Cacib - EECH LTCH NORDUCH Dalsängs Xzibit Ägare: Susanne Lindquist
2. CERT, R-Cacib - Coton Garden’s Run For Fun Ägare: Vanja Hansson

Bästa valp - Valpklass 1

1. HP, BIR - Piacotts Touch Of A Dream Ägare: Elinor Hultberg

SKK 2008-01-03 Västra Kennelklubben Svenska Mässan
Domare: Henrik Johansson

Bästa hane

1. CERT, SUCH, BIR - Longlow’s Going-Crazy-Gary-Cooper Ägare: Susanne Lindquist

Bästa tik

1. BIM CACIB - Eech Finuch Lvch Norduch Dalsängs Xzibit Ägare: Susanne Lindqvist

Bästa valp - Valpklass 1

1. HP, BIR - Piacotts Touch Of A Dream Ägare: Elinor Hultberg