Coton de Tuléar Club

UTSTÄLLNINGSRESULTAT 2013

Detta gäller från 2013-01-16
Endast publicera utställningsresultat och tävlingsresultat på klubbens hemsida till de som är medlemmar i 
Coton De Tuléar Club Sverige.
Detta gäller från 2012-01-01
BIR och BIM för valp, vuxen, veteran och bästa uppfödar- och avelsklass samt hundar som vunnit vinnartitlar publiceras med bild. 
Resultat publiceras tom 4:e placering. 
BIR och BIM samt hundar som vunnit vinnartitlar i andra länder publiceras med bild. 
CERT och CACIB från andra länder publiceras med resultat men inga bilder, så det blir lika som publicering av svenska resultat.

Utställningsresultat 2013 

2013-12-07 Stockholm INT
Domare: Paul Stanton

BÄSTA HANE

1. -
2. R-CACIB
Cotongardens Simply The Best
Ä: Tatjana Berglund
3. R-CERT
Vancot Youshi
Ä: Lena Westerberg

BÄSTA TIK

BIM CACIB SE UCH SE V-13
Zinnycots Unique Miracle Shakira
Ä: Johanna Bergström

2. R-CACIB
Mayaroz Marguerite De Navarre
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

3. SE UCH NO VV-12 NORD VV -12 NO VV -13
Riverlakes Invisible In Snow
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

BÄSTA VETERAN

1. SE UCH NO VV-12 NORD VV -12  NO VV -13
Riverlakes Invisib
le In Snow
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP

1. HP
U: Vanja Hansson


BIM Älvsjö 2013

Älvsjö+-1..

2013-11-17 Lilleström
Domare: Lyudmila Tchistiakova

BIR VETERAN

NO VV-2013 SE UCH
NO VV-12 NORD VV-12

River Lake´s Invisible In Snow
Ä: Ewa o Kenneth Hallestrand

lillestrom2013

2013-11-01 Växjö INT
Domare: Monique Van Brempt

BÄSTA HANE

1. BIM CERT CACIB
Balto 
Ä: Susanne Hero

2. R-CERT
River Lake’s Made in Sweden
Ä: Ewa Hallestrand & Margareta Knutsson

3. R-CACIB
Firefox Du Castel De La Roche Aux Fées
Ä: Susanne Hero 

BÄSTA TIK

1. BIR CERT CACIB & SVENSKT CHAMPIONAT
SE UCH
Drömstjärnans Perfect Harmony 
Ä: Pia Gustafsson

2. R-CERT R-CACIB 
Tsachillie's Glorius Cheyenne
Ä: Kristina Milltegh

3. SE UCH
Sidus Hilda of Hera 
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

4. SE UCH NO VV-12 NORD VV -12
River Lake's Invisible In Snow 
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

BÄSTA VETERAN

BIR SE UCH  NO VV-12  NORD VV -12
River Lake's Invisible In Snow 
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

BÄSTA VALP

BIR
Rosencottens One Of A Kind
Ä: Nemone Lindulf  

BIM
River Lake’s Night Flight To Venus
Ä: Ewa o Kenneth Hallestrand

Pia1

2013-10-13 Timrå NAT
Domare: Laurent Heinesche

BÄSTA HANE

1. BIM 
NORD JV-11 SE UCH 
NO UCH 
FI UCH 
Flamencoton Cloud Nine

Ä: Ann-Charlotte Eriksson 

BÄSTA TIK

1.BIR CERT  
SE JV-12
Hopelessly Devoted To You Du Haut Marais

Ä: Ann-Charlotte Eriksson

BIR VETERAN

Vancot Jill Johnsson

Ä: Tomas Pettersson & Birgitta Adamsson

BIM VETERAN

SE UCH NO UCH
Zinnycot´s Diamond Gucci

Ä: Lena Karlstedt 

Timra131013BiroBim

2013-10-12 Sundsvall INT
Domare: Svante Frisk

BÄSTA HANE

1.BIR CACIB 
NORD JV-11 SE UCH 
NO UCH 
FI UCH
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson 

2.SE UCH NO UCH
Zinnycot´s Diamond Gucci
Ä: Lena Karlstedt 

BÄSTA TIK

1.BIM CACIB
SE UCH NO UCH
Zinnycot´s Showgirl Lady Gaga
Ä: Lena Karlstedt

2.CERT  R-CACIB 
SE JV-12
Hopelessly Devoted To You Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

3.R-CACIB  
Absolut Cotte Miss Amelia
Ä: Tomas Pettersson & Birgitta Adamsson


BIR VETERAN

SE UCH NO UCH
Zinnycot´s Diamond Gucci
Ä: Lena Karlstedt 

Sundsvall131012BiroBim (1)

2013-09-28 Ekerö Finland INT
Domare: Mikael Nilsson
 
BÄSTA HANE

3. CERT 
Balto 
Ä: Susanne Hero

BÄSTA TIK

2. CERT CACIB
C.I.B SE UCH NO UCH FIN UCH NORD UCH
Eternally-White des Jardins de Gossypium  
Ä: Susanne Hero

2013-09-22 Ballerup Danmark INT
Domare: Carsten Birk 

BÄSTA HANE

4. CERT
Balto
Ä:Susanne Hero

BÄSTA TIK

3. R-CERT

Eternally-White des Jardins 
de Gossypium
Ä: Susanne Hero

2013-09-15 Sofiero INT   Domare: Hans Bolears 

BÄSTA VALP

BIR
Rosencottens One Of A Kind

Ä: Nemone Lindulf

1240112_10200352978056309_216482188_n

2013-09-15 Sofiero INT   Domare: Hans Bolears

BÄSTA HANE
 
1. BIR CERT CACIB
Balto
Ä: Susanne Hero

BÄSTA TIK

1. BIM CERT CACIB Drömstjänans Perfect Harmony Ä: Pia Gustavsson   

2. R-CERT R-CACIB
Tsachillie´s Glorius Cheyenne Ä: Kristina Milltegh

2013-09-15 SOFIERO 1

2013-09-14 Tågarp NAT
Domare: Svein Björnes 

BÄSTA HANE

3. R-CERT
Balto
Ä: Susanne Hero 

BÄSTA TIK

1. BIM CERT
Drömstjärnans Perfect Harmony
Ä: Pia Gustafsson 

2013-09-14 Gimo INT     Domare: Anette Bystrup 

BÄSTA HANE 

1. BIR CACIB 
DK UCH SE UCH
Sidus Icebraker

Ä: Eva Eiserman Lindström

2. R-CACIB 
SE UCH 
 

Vancot Wenzel Of Fanny Frame
Ä: Vanja Hansson 

Gimo 20130914 (1)

2013-09-08 Högbo INT
Domare: Linada Volarikova

BÄSTA HANE

1. BIR CACIB 
DK UCH SE UCH
Sidus Icebreaker
Ä: Eva Eiserman Lindström

2. R-CACIB 
NORD JV-11 SE UCH 
NO UCH 
FI UCH 

Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

3. CERT & SVENSKT CHAPIONAT SE UCH  
Vancot Wenzel of Fanny Frame
Ä: Gun Eriksson

4. R-CERT
Glasgow De L'etoile De Procyon
Ä: Christina Berggren & Eva Hallestrand

BÄSTA TIK

1. BIM CERT CACIB 
SE JV-12 
Hopelessy Devoted To You Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

2. R-CACIB 
Absolut Cotte Miss Amelia
Ä: Tomas Pettersson & Birgitta Adamsson

3. NO JV-11 SE UCH
Jespersen's Blixen
Ä: Eva & Kenneth Hallestrand

4. SE UCH NO VV-12 NORD VV-12
River Lake's Invisible In Snow
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 

BIR VETERAN

SE UCH NO VV-12 NORD
VV-12

River Lake's Invisible In Snow
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand 

1BIRoBIMHogbo8sept

2013-09-07 Högbo Bruk NAT Domare: Nina Karlsdotter

BÄSTA HANE

1. BIR 
NORD JV-11 SE UCH
NO UCH 
FI UCH
Flamencoton Cloud 
Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson 

2SE UCH
Coton Garden Conquest
Ä: Susanne Rodin                        

3. 
CERT 
NO JV-12 NORD JV-12
Glasgow De Létoile De Procyon
Ä: Eva Hallestrand & Christina Berggren

4. R-CERT 
Vancot Wenzel Of Fanny Frame
Ä: Gun Eriksson

BÄSTA TIK

1. 
BIM CERT  
SE JV-12 Hopelessly Devoted To You Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
        

2. SE UCH
Sidus Hilda Of Hera
Ä: Eva & Kenneth Hallestrand

3. NO JV-11 SE UCH
Jespersen´s Blixen
Ä. Eva &Kenneth Hallestrand

4. SE UCH
Absolut Cotte Miss Amelia
Ä:Gittan Adamsson

BIR VETERAN

SE UCH NO VV-12 NORD
VV-12
River Lakes´s Invisible In Snow
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand                      

1BIRBIM7sept13

2013-09-07 Öland NAT
Domare: 

BÄSTA TIK 

2. R-CERT 
Drömstjärnans Perfect Harmony
Ä: Pia Gustafsson

3. Zinnycot´s Unique Miracle Shakira
Ä: Eva Johansson
FV: Johanna Bergström

4. Vitaguldet´s She´s A Farytale
Ä: Helena Olesen/Toresson 
 

2013-09-01 
Solvallas Minnesutställning
 
Domare: Gunilla Skallman

BÄSTA HANE

1. BIR CERT
Balto 
Ä: Susanne Hero

2. NORD JV-11 SE UCH 
NO UCH FI UCH
Flamencoton Cloud Nine 
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

3. R-CERT 
NO JV-12 NORD JV-12
Glasgow De Létoile De Procyon
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Beggren

4. SE UCH 
Vancot Wagner Of Fanny Fame
Ä: Vanja Hansson

BÄSTA TIK

1. BIM Cert SE JV-12 Hopelessly Devoted To You Du Haut Marais   
Ä: AnnCharlotte Eriksson 

2. R-CERT
Drömstjärnans Perfect Harmony 
Ä: Pia Gustafsson

3. SE UCH 
Sidus Hilda Of Hera 
Ä: Eva & Kenneth Hallestrand

4. Vancot Jill Johnsson 
Ä: Birgitta Adamsson & Tomas Pettersson

BÄSTA VETERAN
Vancot Jill Johnsson 
Ä: Birgitta Adamsson & Tomas Pettersson  
 


BiroBimSolvalla1sept13

2013-08-31 Minigruppen Solvalla 
Domare: Hans Almgren

BÄSTA HANE

1. BIR & BIS 1 NORD JV-11
SE UCH NO UCH FI UCH
Flamencoton Cloud Nine  
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

2. CERT
Balto
Ä: Susanne Hero

3. SE UCH Wancot Wagner Of Fanny Fame
Ä: Vanja Hansson

4. NORD UCH SE V-10
Zinnycot´s Hero Of Tango
Ä: Lena Karlstedt

BÄSTA TIK

1. BIM-CERT-BIS UNGHUND 3
SE JV-12 
Hopelessly Devoted To You Du Haut Marais   
Ä: Ann-Charlotte Eriksson 

2. SE UCH 
Sidus Hilda Of Hera 
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand 

3. NO JV-11 SE UCH
Jespersen´s Blixen
Ä: Eva & Kenneth Hallestrand

4. R-CERT Vancot Jill Johnsson
Ä: Gittan Adamsson & Tomas Pettersson

BIR VETERAN
Vancot Jill Johnsson 
Ä: Gittan Adamsson & Tomas Pettersson

BIR & BIS 1 VALP  4-6 MÅN
River Lake´s Night Flight To Venus
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand 

BIR & BIS 3 VALP 6-9 MÅN
River Lake´s Made in Sweden
Ä: Ewa Hallestrand & Margareta Knutsson
 

BirBimMinigr31aug13 (1)

DSC_0928 (640x475)


2013-08-25 Visby INT 
Domare: Tatjana Urek

BÄSTA HANE

1. BIR CACIB SE UCH DK UCH
Sidus Ice Breaker
Ä: Eva Eiserman Lindström

2. R-CERT R-CACIB & SVENSKT CHAMPIONAT SE UCH
Vancot Wagner of Fanny Frame

Ä: Vanja Hansson

3. NO JV-12 NORD JV-12
Glasgow de L’Etoile de Procyon  
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Beggren

BÄSTA TIK

1. BIM CACIB
Vancot Victoria The Queen
Ä: Vanja Hansson

2. SE UCH R-CACIB
Sidus Hilda Of Hera 
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

3. SE UCH NO JV-11 
Jespersen´s Blixen
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

4. SE UCH NO VV-12 NORD 
VV-12
 
River Lake's Invisible in Snow 
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

BIR VETERAN
SE UCH NO VV-12 NORD
VV-12 
River Lake's Invisible in Snow
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand 

Gotland 2013 (620x436)



2013-08-25 Backamo NAT
Domare: Wim Wellens

BÄSTA HANE

1.BIM CERT
Coton Friend´s Enchanting Emile 
Ä: Anette Nykvist 

BÄSTA TIK

1.BIR CERT 
Drömstjärnans Perfect Harmony
Ä: Pia Gustafsson
 

2013-08-24 Visby INT
Domare: Kerstin Nilsson

BÄSTA HANE

1.BIM CERT
NO JV-12 NORD JV-12

Glasgow de L’Etoile de Procyon  
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Beggren

2.R-CERT R-CACIB SE UCH
Vancot Wagner of Fanny Frame

Ä: Vanja Hansson

3.DK UCH SE UCH 
Sidus Icebraker
Ä: Eva Eiserman Lindström

BÄSTA TIK

1.BIR SE UCH NO VV-12 NORD VV-12 
River Lake's Invisible in Snow 
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

2.CERT CACIB & SVENSKT CHAMPIONAT SE UCH 
Sidus Hilda Of Hera
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand 

3.R-CACIB SE UCH NO JV-11 
Jespersen´s Blixen
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

4.R-CERT
Sidus Key To Success
Ä:  

BIR VETERAN
SE UCH NO VV-12 NORD 
VV-12
 
River Lake's Invisible in Snow 
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand 

Gotland 2013 071

Gotland 2013 228

2013-08-18 NORRKÖPING INT
Domare: Anne-Chatri Unelsröd

BÄSTA HANE

1.BIR CACIB C.I.B DK UCH NORD JV-10 SE UCH 
Herocotts Spirit Of Freedom
Ä: Susanne Hero

2.CERT R-CACIB
Balto
Ä: Susanne Hero 

BÄSTA TIK

1. CERT CACIB 
Drömstjärnans Perfect Harmony
Ä: Pia Gustafsson

2. NO VV-12 VV-12 SE UCH
River Lake´s Invisible In Snow
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

3. R-CACIB NO JV-11 SE UCH 
Jespersen´s Blixen
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

4. R-CERT SE UCH
Sidus Hilda Of Hera
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand 

BÄSTA VETERAN
NO VV-12 VV-12 SE UCH 
River Lake´s Invisible In Snow
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

2013-08-17 Överkalix  NAT
Domare:

BÄSTA TIK

4. NORD UCH
Dalaisas-Buffy 
Ä. Päivi Käärie 

2013-08-17 Eskilstuna  INT
Domare: Helle Dan Pålsson 

BÄSTA HANE

1. BIR CERT CACIB
Balto
Ä: Susanne Hero 

BÄSTA TIK

1. BIM CERT CACIB & SVENSKT CHAMPIONAT
Zinnycot´s Unique Miracle Shakira
Ä: Eva Johansson
Fodervärd: Johanna Bergström

2. SE UCH NO VV-12 NORD
VV-12

River Lake's Invisible in Snow
 
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

3. -

4. SE UCH NO JV-11
Jespersen´s Blixen
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

BIR VETERAN
SE UCH NO VV-12 NORD 
VV-12
 
River Lake's Invisible in Snow 
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

BIR VALP
River Lake’s Made In Sweden
Ä: Ewa Hallestrand & Margareta Knutson 

2013-08-17-18 ESKILSTUNA NORRKÖPING 011 (640x498)

2013-08-11 Askersund NAT
Domare: Kenneth Edh

BÄSTA HANE

1. BIM CERT
NO JV-12 NORD JV-12

Glasgow de L’Etoile de Procyon  
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Beggren

2. R-CERT SE UCH
Vancot Wagner Of Fanny Frame

Ä: Vanja Hansson

BÄSTA TIK

1. BIR CERT & SVENSKT CHAMPIONAT
SE UCH 
NO JV-11

Jespersen’s Blixen
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
 

2. NO VV-12 NORD VV-12
SE UCH 

River Lake’s Invisible In Snow
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

3. R-CERT
Drömstjärnans Perfect Harmony

Ä: Pia Gustavsson

BIR VETERAN
River Lake’s Invisible In Snow
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

BIR VALP 
River Lake’s Made In Sweden
Ä: Ewa Hallestrand & Margaret Knutsson

askersund 007 (640x532)

DSC_0443

2013-08-10 Askersund  NAT
Domare: Ann-Christin Johansson

BÄSTA HANE

1. BIM CERT
Vancot Wagner Of Fanny Frame
Ä: Vanja Hansson

BÄSTA TIK

1. BIR CERT & SVENSKT CHAMPIONAT
Absolut Cotte Miss Amelia
Ä: Birgitta Adamsson & Tomas Pettersson

2. River Lake’s Invisible In Snow  Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand  

3. R-CERT 
Jespersen’s Blixen
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

4. Vancot Jill Johnsson
Ä: Birgitta Adamsson & Tomas Pettersson

BIR VALP
River Lake’s Made In Sweden
Ä: Ewa Hallestrand & Margareta Knutsson

BIR & BIS 3 VETERAN
River Lake’s Invisible In Snow Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

askersund Walle Bim 130810 (640x357)

DSC_0731 (629x640)

DSC_0443

2013-08-10 Ronneby INT
Domare: Rita Mccarry Beattie

BÄSTA HANE

1. BIM CERT CACIB 
Balto
Ä: Susanne Hero

BÄSTA TIK

1. BIR CERT CACIB
Drömstjärnans Perfect Harmony 
Ä: Pia Gustafsson 



20130810 RONNEBY (640x491)

2013-07-27 Ransäter  INT
Domare:Lawrence 
Stanbridge

BÄSTA HANE

1. BIR CERT CACIB NO JV-12 NORD JV-12
Glasgow De L’Etoile De Procyon
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Beggren 

BÄSTA TIK

1. BIM CERT CACIB NO UCH
Kyara Cattledrivers Castle
Ä: Åsa Lindqvist

2. R-CERT R-CACIB NO JV-11 SE UCH 
Jespersen’s Blixen
Ä: Ewa Hallestrand & Christina Beggren

BIR VALP
River Lake’s Made In Sweden Ä: Ewa Hallestrand & Margareta Knutsson

ransäter 039 (640x515)

20130727_114834 (411x640)

2013-07-21 Vejen NAT
Domare: Ziv Kupferberg

BÄSTA HANE

1. BIR CERT DK UCH SE UCH 
Sidus Icebreaker 
Ä: Eva Eiserman Lindström 

Vejen 13-07-21
2013-07-21 Köping NAT
Domare: Pylvänäinen-Suorsa 

BÄSTA HANE

1. BIR 
NORD JV-11 SE UCH NO UCH FI UCH
Flamencoton Cloud Nine

Ä: Ann-Charlotte Eriksson

BÄSTA TIK

1. BIM CERT 
SE JV-12
Hopelessly Devoted To You Du Haut Marais 
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
2. R-CERT
Drömstjärnans Perfect Harmony 
Ä: Pia Gustafsson

3. Vancot Jill Johnsson 
Ä: Birgitta Adamsson & Tomas Pettersson

BIR VETERAN
Vancot Jill Johnsson 
Ä: Birgitta Adamsson & Tomas Pettersson

BIR VALP
River Lake’s Made In Sweden 
Ä: Ewa Hallestrand & Margareta Knutsson 

Kop2BiroBim550

 

2013-07-20 Köping INT
Domare: Carole Garhöfer
 
BÄSTA HANE

1. BIR CERT CACIB
Balto

Ä: Susanne Hero

2. R-CACIB NORD JV-11 
SE UCH NO UCH FI UCH
Flamencoton 
Cloud Nine
Ä: Ann-Charlott Eriksson
 
BÄSTA TIK

1. BIM CERT CACIB SE JV-12
Hopelessly Devoted To You Du Haut Marais 
Ä: Ann-Charlott Eriksson
 
2. R-CERT
Vancot Jill Johnsson 
Ä: Birgitta Adamsson & Tomas Pettersson
 
3. R-CACIB  NO JV-11 Jespersen´s Blixen
Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

BIR VALP
River Lake’s Made In Sweden 
Ä: Ewa Hallestrand & Margareta Knutsson

KopingBiroBim20130720 (550x330)

2013-07-12 Tvååker INT
Domare: Annika Ulltveit-Moe

BÄSTA TIK

1. BIM CERT 
CACIB
Vitaguldetskennel's She's a Fairytale
Ä: Helena Olesen/Toresson 

2. R-CERT
Kaltoft´s Lovely Lily
Ä: Agneta Josefsson

 

Tvååker 2013-07-12
2013-07-06 Piteå INT
Domare: Cathy Delmar 

BÄSTA HANE

1. BIR
 CACIB 
FI UCH NO UCH NORD JV-11 SE UCH 
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

BÄSTA TIK

1. BIM CERT CACIB 
SE JV-12
Hopelessly Devoted To You Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson 
BIRoBIMPitea130706

2013-06-30 Borås NAT
Domare: Lena Stålhandske

BÄSTA HANE

1. BIR CERT

Balto
Ä: Susanne Hero
 
BÄSTA TIK

1. BIM CERT

Drömstjärnans Perfekt Harmony
Ä: Pia Gustafsson

2. R-CERT
Rosencottens Magic Star
Ä: Elisabeth Karlsson

20130630-BORAS

2013-06-16 Avesta
Domare: Henrik Johansson

BÄSTA HANE

1. BIR CERT 
NO JV-12  NORD JV -12
Glasgow De L’Etoile
De Procyon
Ä: Christina Berggren &
Ewa Hallestrand

BIR - VETERAN SE UCH  NO VV-12  
NORD VV -12

River Lake’s Invisible In Snow
Ä: Kenneth & Ewa Hallestrand 

2013-06-09 Vänersborg INT
Domare: Kristina Purens

BÄSTA HANE

3. R-CACIB
Balto
Ä: Susanne Hero 

BÄSTA TIK

1. BIM
CERT CACIB
Drömstjärnans Perfekt Harmony
Ä: Pia Gustafsson
 
 
2. R-CERT R-CACIB
Vitaguldet's She's a Fairytale
Ägare: Helena Olesen Toresson 


BÄSTA VALP
Coton Friend's Enchanting Emile
Ä: Anette Nykvist
 

2013-06-02 Norrköping NAT
Domare: Åke Cronander

BÄSTA HANE

1. -

2. FI UCH NO UCH SE UCH NORD 
JV-11 
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

3. R-CERT
Vancot Wagner Of Fanny Frame 
Ä: Vanja Hansson

BÄSTA TIK

1. BIR CERT 
SE JV-12
Hopelessly Devoted To You Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

2. R-CERT
Drömstjärnans Perfect Harmony 
Ä: Pia Rickardt-Gustafsson

3. Absolut Cotte Miss Beatrice
Ä: Birgitta Adamsson & Tomas Pettersson

4. Absolut Cotte Miss Amelia
Ä: Birgitta Adamsson & Tomas Pettersson

BIR VETERAN
Vancot Jill Jonsson
Ä: Tomas Petterson & Birgitta Adamsson